Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

21-03-2017
Procedury

30% sankcji za zaniżenie kwoty zobowiązania podatkowego lub zawyżenie kwoty VAT do zwrotu, 100% za nierzetelne rozliczanie podatku lub odliczanie podatku naliczonego z tzw. pustych faktur, grzywna do 19.200.000 zł, nawet do 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzenia z użyciem faktur oraz zakaz zajmowania stanowiska i przepadek korzyści majątkowych. Ponadto planowana likwidacja możliwości uniknięcia kary za przestępstwo / wykroczenie skarbowe po złożeniu korekty deklaracji i zapłaceniu podatku, ograniczenie „czynnego żalu”w dotychczasowej formie i dalsze zaostrzanie kar w KK i KKS.

 

Lista ryzyk związanych z rozliczeniem samego podatku od towarów i usług jest bardzo długa. Tymczasem rzeczywistość prawno-podatkowa zmieniała się w ostatnich miesiącach w znacząco szerszej perspektywie i wciąż zmienia się bardzo dynamicznie. Nowe przepisy dotyczące cen transferowych, wprowadzona klauzula obejścia prawa, coraz liczniejsze i bardziej restrykcyjne kontrole podatkowe i celno-skarbowe to kolejne obszary, na których koncentruje się fiskus.

 

Jednocześnie zakres osób osobiście odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe jest szeroki i dotyczy nie tylko członków zarządów, osób wykonujących obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego (np. składających deklaracje podatkowe, prowadzących księgi podatkowe, wystawiających faktury), ale również osób, które zajmują się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi spółki.

 

Tymczasem w praktyce nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie popełnienia błędu w rozliczeniach podatkowych. Możliwe jest jednak ograniczenie ryzyka osobistej odpowiedzialności.

 

Co daje posiadanie procedur podatkowych?

Przykładowe procedury podatkowe

Znaczenie procedur podatkowych

W czym możemy pomóc?

 

Gdyby mieli Państwo pytania związane z przygotowaniem i wdrożeniem procedur podatkowych, prosimy o kontakt:

Janina Fornalik, partner                 

lista aktualności