Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

31-05-2012
Spadkobiercy tracą fortunę przez brak umów

Z zagranicznej schedy najbardziej ucieszy się fiskus. Podatnik ten sam majątek musi opodatkować dwa razy

Spodziewasz się spadku po krewnym z zagranicy? Jeśli nie był Austriakiem, Węgrem, Słowakiem czy Czechem, zapłacisz za niego podwójnie. W wypadku innych krajów o podatek od spadku upomni się bowiem nie tylko zagraniczny fiskus. Gdy nie jest to spadek po najbliższej rodzinie, dużą część schedy zabierze też rodzimy urząd skarbowy.

Ile można stracić?! Bardzo dużo. Przekonali się o tym spadkobiercy, którzy nadaremnie szukali sprawiedliwości przed sądami administracyjnymi.

Pierwszy przykład: podatnik dostał niecałe 70 tys. dolarów po krewnym z Kanady. Zgłoszenie spadku w polskim urzędzie traktował informacyjnie, bo podatek zapłacił już w Kanadzie. Był przeświadczony, że chroni go zwykła umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przegrał. Ostatecznie tylko w Polsce zapłacił 24 tys. zł (sygn. II FSK 317/08).

Kolejna sprawa to 116, 7 tys. franków w spadku ze Szwajcarii i ponad 40 tys. zł polskiego podatku. Również w tym wypadku podatniczka uważała, że nie musi się rozliczać w kraju (sygn. III SA/Wa 868/05).

I wreszcie opisywana w „Rz" historia spadku z Niemiec, gdzie skarżąca oddała fiskusowi w sumie ponad 40 proc. wartości spadkowego majątku. Oddalając jej skargę kasacyjną, NSA był bezradny (sygn. II FSK 2287/10).

– W wypadku Polski i Niemiec nie ma umowy, która zapobiegałaby podwójnemu opodatkowaniu spadków i dlatego, niestety, skarżąca musi zapłacić podatek także w kraju – tłumaczyła sędzia NSA Danuta Małysz.

Takich odrębnych umów nie ma w wielu innych wypadkach.

– Dziś tylko cztery kraje obejmują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przy spadkach i nikt się nie martwi podatkiem, który nasi obywatele muszą uiścić też w kraju spadkodawcy – zauważa Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Tymczasem Polska nie jest już samotną wyspą, a jej obywatele dziedziczą majątki na całym świecie.

W ocenie eksperta czas najwyższy, by ustawodawca zainteresował się tą kwestią, bo utrzymywanie tak dużych obciążeń jest zwyczajnie niesprawiedliwe. Podwójne opodatkowanie spadków nie jest tylko polską specjalnością. Inne kraje też nie kwapią się do podpisywania stosownych umów. Jednak większość ma zasady, które łagodzą lub zupełnie eliminują skutki tego braku i podwójną daninę.

Opinia:

Anna Misiak, doradca podatkowy, szef zespołu ds. podatków osobistych w kancelarii MDDP

Problem podwójnego opodatkowania i niewspółmiernie wysokiego obciążenia spadkobierców dostrzegła także Komisja Europejska. W 2011 r. wydała rekomendację, aby kraje UE dokonały zmian w prawie tam, gdzie może dochodzić do podwójnego lub wielokrotnego opodatkowania wskutek stosowania podatku od spadków i darowizn. Rekomendacja to tylko zalecenie, ale oznacza, że państwa UE powinny podjąć działania, aby rozwiązać ten problem. Rośnie liczba osób migrujących i kupujących nieruchomości w innych państwach lub inwestujących tam w inny majątek, wskazane więc byłyby rozwiązania minimalizujące podwójne opodatkowanie. 

lista aktualności