Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

04-09-2012
Cashback: nagroda z podatkową pułapką

Każda złotówka, którą bank zwróci klientowi w związku z zakupami na kartę, to przychód z innych źródeł, który trzeba opodatkować – uważa MF

Banki starające się o nowych klientów kuszą ofertami. Jedną z nich jest tzw. cashback. Polega na zwrocie określonej kwoty, zazwyczaj do kilku procent równowartości zakupów dokonanych kartą debetową lub kredytową. W niektórych bankach zwrot przy zakupach przez Internet może wynieść aż 5 proc. Co na to fiskus?

Bez zwolnienia

Odpowiedź z Ministerstwa Finansów nie pozostawia złudzeń. Klient banku zarabiający na cashbacku zyskiem musi podzielić się z fiskusem.

Zwrot z banku na konto osoby fizycznej kwoty stanowiącej odpowiedni procent wydatkowanych przez nią kwot za pośrednictwem karty płatniczej stanowi przychód z innych źródeł – czytamy w wyjaśnieniach resortu. Co więcej, w ocenie MF nie ma do niego zastosowania zwolnienie  z art. 21 ust. 1 pkt 68  ustawy o PIT, dotyczące tzw. sprzedaży premiowej.

Tymczasem banki traktują gotówkę zwracaną posiadaczom kart  właśnie jako nagrodę uzyskaną w ramach sprzedaży premiowej. To pozwala objąć ją zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, jeśli  jednorazowo nie przekroczy 760 zł. Taką możliwość potwierdzały niektóre interpretacje. Prawa do zwolnienia bronią  eksperci, choć zalecają ostrożność.

– Są przekonujące argumenty za uznaniem przyznawanej przez bank premii w ramach  cashback za nagrodę związaną ze sprzedażą premiową – mówi Katarzyna Maćkowska, starszy konsultant z kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka.

W jej ocenie sprzedaż premiowa może mieć miejsce, zarówno gdy mamy do czynienia ze sprzedażą towarów, jak i usług. A przecież przyznanie przez bank klientowi premii jest bezpośrednim skutkiem skorzystania z jego usługi. Klient otrzymuje premię w zamian za dokonanie zakupu przy użyciu karty wydanej przez bank. Ponadto istotą i celem programu jest popularyzacja usług banku.

Lepiej się upewnić

Marta Ignasiak, doradca podatkowy z kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, zwraca uwagę, że nie wszystkie promocje typu cash- back mają jednakowy charakter, przez co będą występować różnice w opodatkowaniu. Przed skorzystaniem z promocji warto więc zapoznać się z jej regulaminem.

– Osoby chcące upewnić się, czy zwrot gotówki oferowany przez banki jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, powinny wystąpić o wydanie interpretacji w ich indywidualnej sprawie – zaleca Szymon Wojciechowski, menedżer w zespole Global Employer Services Deloitte.

Ekspert przypomina jednocześnie, że nawet  gdy regulamin banku odnosi się do zwolnionych  nagród związanych ze sprzedażą premiową, zapis taki nie jest wiążący dla organów skarbowych i w żaden sposób nie chroni podatników.

 

Opinia dla „Rz"

Anna Misiak doradca podatkowy, szef zespołu ds. podatków osobistych z kancelarii MDDP

Nagrody otrzymane za nabycie towarów lub usług, jak pokazuje praktyka, są różnie interpretowane na gruncie podatkowym, mimo iż w wielu wypadkach okoliczności premiowanej transakcji mogą wydawać się podobne. Uznanie zwrotów z tzw. cashbacku za przychód z innych źródeł, który nie korzysta ze zwolnienia z tytułu sprzedaży premiowej, oznacza określone skutki dla podatnika i banku. Co prawda – ponieważ są to przychody z innych źródeł – bank nie musi pobierać zaliczek na PIT. Jednakże na koniec roku będzie musiał wystawić informację PIT-8C. Informacja o premii trafi więc także do urzędu skarbowego. Klient „zysk" z cashbacku będzie musiał wykazać w zeznaniu rocznym i zapłacić podatek.

 

Źródło: Rzeczpospolita/Aleksandra Tarka
 

lista aktualności