Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

19-08-2014
Rodzice nawet nie wiedzą, że stracili ulgę na dzieci

Najwięcej jest błędów w odliczeniach za jedynaków 
oraz więcej niż troje dzieci. Problemy mają też rozwodnicy.

 

Wielu rodziców miało kłopot z rozliczeniem ulgi na dziecko za 2013 r. Dane z połowy izb skarbowych pokazują, że prawo do odpisu straciło ok. 8 proc. osób w porównaniu z rokiem poprzednim. Część z nich dowiaduje się o tym dopiero teraz, gdy otrzymuje wezwanie do korekty.

Przykładem jest pani Barbara z Warszawy, samotnie wychowująca 12-letnią córkę.

– W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że nie mogę skorzystać z ulgi. Moje dochody przekroczyły o 40 zł próg, który wynosi 112 tys. zł, bo nie uwzględniłam wpływów z giełdy – mówi.

Kłopotliwy limit

Mirosław Kucharczyk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie, potwierdza, że przekroczenie limitu dochodów przez rodziców jedynaków należy do najczęstszych błędów w rozliczeniu PIT za 2013 r. Podobnie jest w innych izbach.

Przypomnijmy, że wcześniej zarobki rodziców nie miały znaczenia. Teraz prawo do ulgi zależy zarówno od liczby pociech w rodzinie, jak i – w przypadku jedynaków – od dochodów. Wiele osób zapomina, że poza zarobkami z pracy do limitu liczy się też m.in. działalność gospodarcza i gra na giełdzie.

2,3 mln osób skorzystało z ulgi za 2013 r. – To pierwszy rok obowiązywania nowych zasad. Dopiero teraz widzimy, że zmienione przepisy wywołują wiele wątpliwości interpretacyjnych – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.

Maciej Koniuszewski z Izby Skarbowej w Szczecinie potwierdza, że wiele pomyłek dotyczyło również odpisu na trzecie i czwarte dziecko w rodzinie, który od tego roku wynosi odpowiednio 1668 zł i 2224 zł rocznie. Wcześniej na każde dziecko przysługiwało jednakowe odliczenie wynoszące 1112 zł rocznie.

Skutki zmian

Jak zauważa Grzegorz Grochowina z firmy doradczej KPMG, rząd chciał pomóc rodzinom wielodzietnym i mniej zamożnym, ale w rezultacie sprawił im spory kłopot.

– Nowe przepisy przyczyniły się do zwiększenia liczby błędów. Część osób straciła też w ich wyniku prawo do ulgi – mówi.

3,3
mld zł taką kwotę odliczyli rodzice 
w podatku dochodowym 
za 2013 r.

Do częstych błędów, jak zauważa Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku, należy też nieprawidłowe obliczenie kwoty ulgi na dzieci urodzone w trakcie roku. W tym przypadku odpis dzieli się na miesiące. Podatnicy zapominają też podać dane dzieci.

Michał Kasprzak z Izby Skarbowej w Katowicach twierdzi jednak, że błędy częściej wynikają z komplikacji w życiu rodzinnym, takich jak rozwód, niż ze zmian w przepisach.

Przypomnijmy, że rozwodnicy muszą podzielić się ulgą. Wielu z nich odlicza jednak całą kwotę, co prowadzi do dublowania odpisu na jedno dziecko.

– Powstaje pytanie, czy zmiany w uldze są opłacalne dla budżetu. Z jednej strony przynoszą oczywiście oszczędności, z drugiej jednak administracja podatkowa ma więcej pracy przy weryfikowaniu rozliczeń – zastanawia się Grzegorz Grochowina.
 

Źródło: Rzeczpospolita\ Monika Pogroszewska

lista aktualności