Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

08-01-2015
By pracodawca wypełnił PIT, trzeba się pospieszyć

W piątek mija termin złożenia w zakładzie pracy PIT-12. To prosty formularz pozwalający na nieskładanie rocznego rozliczenia PIT. Za podatnika zrobi to pracodawca.

PIT-12 to znaczne ułatwienie. Do wypełnienia jest kilkanaście pól: dane podatnika – w tym PESEL i adres, oznaczenie urzędu, podpis. Po jego złożeniu to pracodawca dokonuje rozliczenia z fiskusem. Dla porównania PIT-37 (dla zatrudnionych na etacie) zawiera prawie 150 pozycji. Oświadczenie trzeba złożyć przed 10 stycznia. Ze względu na szczególne ustalenie tego terminu pojawiały się wątpliwości, czy ostatnim dniem jest 10 stycznia, co w tym roku uzasadniałoby złożenie oświadczenia w poniedziałek 12, bo 10 wypada w sobotę. Ministerstwo Finansów na pytanie „Rz" odpowiada jednak, że termin upływa 9 stycznia. Czy warto do tego czasu złożyć PIT-12?

Podatnicy, którzy zdecydują się na ten krok, będą mieli roczne rozliczenie z głowy. Ale uwaga, wybór takiej drogi to nie tylko korzyści.

– Podatnicy, którzy uprawnieni są do wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo dzieckiem lub do korzystania z odliczeń, np. z tytułu darowizn, powinni zwrócić uwagę, że powyższe preferencje podatkowe nie zostaną uwzględnione przez pracodawcę w PIT-40 – mówi Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z MDDP.

Ponadto, jeśli ktoś ma inne przychody, np. ze sprzedaży nieruchomości, najmu opodatkowanego ryczałtem lub prowadzenia firmy opodatkowanej stawką liniową, będzie musiał się i tak z nich rozliczyć.  Co jednak nie wyklucza zlecenia pracodawcy rocznego rozliczenia przychodów z etatu. Rozliczając się z pomocą płatnika, nie przekażemy też 1 proc. na cele dobroczynne.

Z tym że wypełniony przez płatnika formularz zastępuje zeznanie PIT-37, ale jeśli pracownik chce dokonać w nim zmian, może złożyć roczną deklarację samodzielnie i np. skorzystać z ulg czy przekazać 1 proc.

– W takim przypadku PIT-40 traktuje się na równi z informacją PIT-11 – tłumaczy Rafał Sidorowicz. Termin na samodzielne rozliczenie upływa 30 kwietnia i by skorzystać np. ze wspólnego rozliczenia, bezwzględnie trzeba go dotrzymać – zaznacza ekspert.

Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z rozliczenia przez pracodawcę. Podatnik, który w ubiegłym roku zmieniał pracodawcę lub miał zatrudnienie w dwóch miejscach, musi sam wypełnić PIT-37 (albo PIT-36, gdy dodatkowo np. prowadził firmę opodatkowaną według skali).

Po złożeniu PIT-12 pracodawca wysyła PIT-40 do urzędu skarbowego i pracownika. W tym roku firmy zatrudniające więcej niż pięciu pracowników muszą formularz wysłać do fiskusa elektronicznie, do 2 marca. Mniejsze, które wybiorą tradycyjne druki, wyślą je do urzędu najpóźniej 2 lutego.

W obydwu przypadkach pracodawca wysyła pracownikowi PIT-40 do 2 marca.
 

Źródło: Rzeczpospolita\Mateusz Maj

lista aktualności