Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

28-07-2017
Pożyczki partycypacyjne – nowe zasady opodatkowania

Opublikowany w lipcu 2017 roku projekt zmian ustaw o podatkach dochodowych wprowadza m.in.  zasady opodatkowania pożyczek partycypacyjnych, czyli pożyczek, w których płatność lub wysokość oprocenowania uzależnia się od wyniku uzyskanego przez pożyczkobiorcę:

 

1.    Przychód z odsetek uzyskanych z tytułu pożyczki partycypacyjnej będzie dla pożyczkodawcy stanowić dochód z udziału w zyskach osób prawnych.

2.    Dla podatników PIT otrzymujących przychody z pożyczki partycypacyjnej oznacza to opodatkowanie takich dochodów w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych z zastosowaniem zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od przychodów.

3.    Dla podatników CIT otrzymujących przychody z pożyczki partycypacyjnej oznacza to zastosowanie zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od przychodów, ale z możliwością zastosowania tzw. zwolnienia partycypacyjnego przewidzianego dla dywidend.

4.    Pożyczkobiorcy pożyczek partycypacyjnych będący podatnikami CIT nie będą mogli zaliczać odsetek od takich pożyczek  do kosztów podatkowych.

 

Według projektu zmiany mają wejść w życie, dla podatników o roku podatkowym równym kalendarzowemu, od 1 stycznia 2018 roku.

 

*****

W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność, prosimy o kontakt z Moniką Dziedzic , tel. + 48 22 322 68 88 lub Państwa doradcą ze strony MDDP.

Pliki do pobrania
lista aktualności