Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

09-02-2017
Telewizja straci grube miliony. Prewspółczynnik VAT uderzył w publicznych nadawców

TVP i Polskie Radio przegrywają z fiskusem spór o zakres odliczenia podatku naliczonego. Szykuje się wielomilionowa batalia w NSA. Chodzi o to, ile nadawcy mogą odliczać podatku z faktur dokumentujących zakupy na przykład kamer, mikrofonów i innego niezbędnego sprzętu. Radio i telewizja twierdzą, że mogą odliczać go w całości. Fiskus uważa, że odliczenie jest możliwe tylko w takim zakresie, w jakim nadawcy prowadzą działalność komercyjną, a nie misyjną, finansowaną z abonamentu.

Zdaniem Janiny Fornalik, doradcy podatkowego i partnera w MDDP, stanowisko sądów jest kontrowersyjne, przez co nadawcy nie są bez szans przed NSA.
– Wyrok TSUE można zinterpretować również tak, że działalność misyjna wprawdzie nie podlega opodatkowaniu, ale jest ściśle związana i niezbędna do prowadzenia działalności komercyjnej (np. reklamy), zatem nie stanowi „celów innych niż działalność gospodarcza” – uważa ekspertka.
 
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1018351,prewspolczynnik-vat-tvp-przegrwa-spor-z-fiskusem-o-podatek-naliczony.html
 
Źródło: Gazeta Prawna/Mariusz Szulc, Patrycja Dudek
lista aktualności