Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

01-02-2017
Słownik zdefiniuje, kto jest podwykonawcą
Obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. nowe zasady rozliczenia VAT spowodowały chaos na rynku usług budowlanych.Ustawa wprowadziła mechanizm odwróconego VAT dla podwykonawców robót budowlanych. Problem w tym, że ustawa nie definiuje, kto jest podwykonawcą.
Ministerstwo Finansów nie przychyliło się do wcześniejszych postulatów przedsiębiorców, by wprowadzić definicję podwykonawcy w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o VAT. Teraz odniosło się do tej kwestii w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8831.
(...) Opinia
Bartosz Bogdański, doradca podatkowy, partner w MDDP
Odpowiedź MF niestety niczego nie wyjaśnia. Tymczasem firmy już teraz muszą podjąć decyzję, czy uznają się za podwykonawców i wystawiają faktury bez VAT czy jako wykonawcy doliczają VAT. Tak czy inaczej, ryzykują spór z fiskusem. Brak definicji powoduje wiele problemów praktycznych. Nie wiadomo np., czy główny wykonawca to tylko ten, kto prowadzi całą inwestycję budowlaną, czy też jest nim np. firma odpowiedzialna całościowo za pewien odcinek robót. Są wątpliwości, jak rozlicza się konsorcjum oraz inwestor zastępczy, jak poradzić sobie z refakturowaniem usług. Inny problem powstaje przy budowie złożonych obiektów pod klucz, np. elektrowni, gdy towary dostarczane są wraz z usługami. Nawet jeśli trudno byłoby rozstrzygnąć te kwestie w ustawie, to minister powinien wydać niezwłocznie interpretację ogólną.
 
https://archiwum.rp.pl/artykul/1332517-Slownik-zdefiniuje--kto-jest-podwykonawca.html
 
Źródło: Rzeczpospolita/Monika Pogroszewska
lista aktualności