Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

23-01-2017
Obniżka VAT jest mało prawdopodobna
Premier zapowiedziała, że w 2018 r. możliwa będzie obniżka VAT. Zamiast 23 i 8 proc. mają być przywrócone obowiązujące do końca 2010 r. stawki 22 i 7 proc. Jak ocenia pan szanse na obniżkę?
Paweł Mazurkiewicz: Obniżka VAT wydaje się mało prawdopodobna w najbliższych latach, głównie ze względu na przyjęte przez rząd programy wydatkowe, w tym 500+ oraz koszty obniżenia wieku emerytalnego. Co prawda nie znamy jeszcze zasad przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, jednak rząd musi się przygotować na poważne konsekwencje finansowe.
Czy efektem obniżki może być wzrost wpływów budżetowych?
Obniżka VAT o jeden punkt procentowy jest niezauważalna dla znacznej części społeczeństwa, za to bardzo kosztowna dla budżetu państwa. Z wcześniejszych wyliczeń Ministerstwa Finansów wynikało, że budżet straci na tym ok. 5,5–6 mld zł.
Dyskusyjna jest też teza, że obniżka VAT przełoży się na wzrost siły nabywczej obywateli, a dzięki dokonywanym przez nich zwiększonym zakupom wzrosną wpływy z VAT (i innych podatków) do państwowej kasy. Ciekawa jest historia obniżek i podwyżek VAT w Wielkiej Brytanii. W 2008 r. przejściowo obniżono tam VAT z 17,5 do 15 proc., by potem szybko podwyższyć z powrotem do 17,5 proc., a wkrótce do 20 proc.
Dlaczego?
Dla przeciętnego obywatela obniżka VAT o jeden punkt procentowy może oznaczać niewielką obniżkę cen. Przy wydatkach netto rzędu 1000 zł miesięcznie w kieszeni zostanie 10 zł, czyli ok. 33 gr dziennie. W pewnym uproszczeniu zamiast 230 zł zapłaci 220 zł VAT, co będzie praktycznie niezauważalne. Powstaje jednak pytanie, czy na pewno obniżka VAT pociągnie za sobą choćby niewielką obniżkę cen towarów i usług. Sprzedawcy mogą podwyższyć marże i dla konsumentów nic się nie zmieni.
Obniżka byłaby korzystna dla firm. Na tle innych krajów UE nie wypadamy korzystnie.
Mamy jedną z najwyższych stawek VAT w UE. Na przykład w Czechach jest to 21 proc., na Słowacji – 20 proc., ale na Węgrzech już 27 proc. Jednak na system podatkowy należy spojrzeć kompleksowo. Nasze podatki dochodowe – 19 proc. CIT oraz 18 i 32 proc. PIT – należą za to do najniższych w UE.
Czy odczuwalne są już efekty nowych przepisów, które miały uszczelnić VAT od 2017 r.?
Na razie jest zbyt wcześnie, żeby to ocenić. Prawdopodobnie będzie to możliwe po oszacowaniu wpływów z VAT za pierwszy kwartał 2017 r.
 
http://www.rp.pl/VAT/301239901-Obnizka-VAT-jest-malo-prawdopodobna.html#ap-1
 
Źródło: Rzeczpospolita/Monika Pogroszewska
lista aktualności