Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

19-12-2016
Kontrola straszy i wstrzymuje zwroty
– W tym roku 11 mld zł zostało w budżecie dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego – chwaliła się premier Beata Szydło w sobotnim wystąpieniu telewizyjnym. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w udzielonym „Rzeczpospolitej" wywiadzie zapowiadał skuteczniejsze ściąganie VAT, wspominając, że „nie zastosowaliśmy jeszcze najbardziej radykalnych metod".
Dane, jakie uzyskaliśmy z Ministerstwa Finansów, pokazują, że w obszarze VAT, czyli podatku, który przynosi budżetowi najwięcej pieniędzy, wzrost wpływów jest wyraźny. O ile przez trzy pierwsze kwartały 2015 roku zebrano z tego tytułu 102,4 mld zł, o tyle w takim samym okresie bieżącego roku wpływ wynosił 110,1 mld zł. Równocześnie jednak znacznie wzrosła kwota wstrzymanych zwrotów VAT dla uprawnionych podatników. W 2015 roku urzędy kontroli skarbowej wstrzymały zwroty na kwotę 167,9 mln zł, a przez pierwsze trzy kwartały 2016 r. – już na kwotę 566,5 mln zł.
(...)  Zdaniem Tomasza Michalika, doradcy podatkowego i partnera w kancelarii MDDP, zapowiedzi represji wobec podatników można odbierać różnie. – Jeżeli będą to takie środki jak jednolity plik kontrolny, obowiązek fakturowania online czy zastosowanie tzw. podzielonej płatności, to można mówić o nowoczesnych rozwiązaniach już wprowadzanych w innych krajach Unii Europejskiej – zaznacza ekspert. Jednak Michalik zwraca też uwagę, że wprowadzenie kolejnych ograniczeń i utrudnień w prowadzeniu działalności, rosnący chaos legislacyjny, nakładanie coraz to nowych obowiązków sprawozdawczych może spowodować odpływ znaczącej grupy podatników za granicę albo, co gorsza, do szarej strefy. – Pozostaje jeszcze pytanie, czy Ministerstwo Finansów i aparat skarbowy poradzą sobie z przetworzeniem i selekcją ogromu danych, jakie można pozyskać dzięki tym narzędziom. Gdyby w ten sposób udało się zredukować choć część przestępczości podatkowej, byłby to sukces – uważa Tomasz Michalik. (...)
 
http://www.rp.pl/VAT/312189963-Kontrola-straszy-i-wstrzymuje-zwroty.html
 
Źróło: Rzeczpospolita/Paweł Rochowicz
 
lista aktualności