Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

15-11-2016
Obcokrajowcy mogą mieć kłopot z VAT-7
W projekcie zmian ustawy o VAT obowiązek elektronizacji rozliczeń ma docelowo (od 2018 roku) dotyczyć właściwie wszystkich podatników. Ma to ułatwić fiskusowi szybkie sprawdzanie wszystkich danych o tym podatku. Oszustom – utrudnić unikanie go.
 
Deklaracje elektroniczne już dziś są bardzo popularne. Trzeba je podpisywać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Nawet jeśli przedsiębiorca nim nie dysponuje, to zwykle może to zrobić obsługujące go biuro rachunkowe czy doradca podatkowy. (...).
 
Z problemem tym poradzą sobie wielkie międzynarodowe firmy, w których imieniu elektroniczną deklarację pewnie złoży reprezentant polskiego biura rachunkowego czy doradca podatkowy zajmujący się ich sprawami. W gorszej sytuacji będą mniejsze przedsiębiorstwa, które rejestrują się na VAT w Polsce tylko dla kilku transakcji
– Polski doradca podatkowy raczej niechętnie przyjmie odpowiedzialność za zagraniczną firmę, której nie zna i której spraw w całości nie prowadzi. Innymi słowy, może pojawić się poważny praktyczny kłopot wynikający z nałożenia obowiązku, który może być trudny do wykonania – twierdzi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP.
Jego zdaniem, choć upowszechnienie deklaracji elektronicznych jest krokiem w dobrym kierunku, to przydałoby się ustanowienie wyjątku. – W sytuacji, w której z administracyjnych powodów nie jest możliwe składanie deklaracji elektronicznej, należy umożliwić składanie deklaracji VAT-7 w tradycyjnej formie – postuluje ekspert. (...).
 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1325401-Obcokrajowcy-moga-miec-klopot-z-VAT-7.html
 
Źródło: Rzeczpospolita/Paweł Rochowicz
lista aktualności