Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

09-03-2017
Odliczenia VAT. Bez skanów i zrzutów z Portalu Podatkowego się nie obędzie

Co więcej, należałoby to robić niemal codziennie, tak często jak często księgowa ewidencjonuje otrzymane faktury do rejestru zakupów – mówią eksperci. Zastrzegają jednak, że w firmach przyjmujących tysiące faktur jest to w praktyce niemożliwe. (...)

 

Najlepszy jest skan
 
– Robiłbym skany lub zrzuty ekranu z informacją z Portalu Podatkowego o statusie kontrahenta – mówi Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand, nawiązując do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (na Portalu pojawia się informacja o aktualnym statusie podatnika).
 
Ekspert dodaje, że tak naprawdę jest to w tej chwili jedyna możliwość.
 
Skany lub zrzuty ekranu radzą też robić inni eksperci.
 
– Chcąc mieć pewność, że odliczenie dokonywane jest z faktury wystawionej przez podmiot zarejestrowany, podatnik powinien – czasem codziennie, a czasem nawet kilka razy na dzień – sprawdzać, czy wystawca jest jeszcze w rejestrze – mówi Krystian Łatka.
 
Podobnego zdania jest Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. – Podatnik może weryfikować kontrahentów w rejestrze na bieżąco, może drukować zrzuty ekranu rejestru itp. – stwierdza.
 
Dodaje, że nie dotyczy to transakcji na zasadach ogólnych, a także objętych odwrotnym obciążeniem, bo tu z kolei liczy się status nabywcy – czy jest on czynnym podatnikiem VAT.
 
– Warto, żeby sprzedający także potwierdzali to wydrukiem wyciągu z rejestru, jeśli chcą się uchronić od odpowiedzialności za nieodprowadzony podatek od transakcji – mówi Tomasz Michalik. (...).
 
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1025726,odliczenia-vat-rejest-podatnikow-portal-podatkowy.html
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Łukasz Zalewski
lista aktualności