Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

16-05-2017
Split payment VAT: Nowe rozwiązanie obowiązkowe dla wszystkich firm?

Resort finansów chciałby w ekspresowym tempie przeprowadzić przez parlament ustawę usprawniającą pobór VAT. Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług MF, liczy na to, że dokument, którego projekt zaprezentowano w ostatni piątek, zostanie uchwalony jeszcze przed wakacjami. – Banki i przedsiębiorcy muszą mieć kilka miesięcy na przygotowanie się do wdrożenia – powiedział DGP.

 

Split payment, czyli podzielona płatność w VAT, to sposób na rozliczenie podatku od towarów i usług, który – w skrócie – polega na rozdzieleniu zapłaty na kwotę netto dla sprzedawcy i wartość podatku odprowadzaną fiskusowi. W polskim wydaniu VAT będzie trafiał na specjalne konto sprzedającego, które ma mu służyć wyłącznie do rozliczania podatku.
 
Model docelowy, do jakiego dąży resort finansów, to obowiązkowy split payment w całej gospodarce. Wszystko zależy od tego, jak potoczą się rozmowy z Komisją Europejską, która musi się na to zgodzić. A także jak zadziała ta metoda w przyszłym roku, gdy podatnicy będą mogli z niej korzystać dobrowolnie. (...).
 
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1042949,split-payment-vat-firmy-obowiazek.html
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki
lista aktualności