Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

22-05-2017
PiS utrzyma wyższy VAT przez najbliższe lata. Mimo że jeszcze w styczniu obiecywał jego obniżkę
- Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, to myślę, że dobre wiadomości dla podatników możemy mieć już w 2018 r. - mówiła jeszcze pod koniec stycznia premier Beata Szydło.
 
Dziś już wiadomo, że nic z tego nie będzie, choć PiS nadal robi dobrą minę do złej gry. 
Obniżka VAT jest kwestią w tym momencie raczej wiary w siłę obietnic polityków niż faktycznych możliwości budżetu.
 
Owszem, technicznie byłaby możliwa. Doradca podatkowy Radosław Piekarz, ekspert konserwatywnego Centrum Analiz Klubu Jagielońskiego, tłumaczy, że skrócenie czasu obowiązywania podniesionej stawki VAT (na dziś to koniec 2018 r.) to kwestia zmian zaledwie kilku przepisów.
 
- Jak zresztą widzieliśmy już w tej kadencji, ważna ustawa może przejść cały proces legislacyjny w kilka dni. Tym samym czasu rząd i parlament mają aż nadto na uchwalenie takiej ustawy. Także pod względem prestiżowym ta zmiana jest prawdopodobna - to jedna z obietnic PiS - mówi ekspert.
 
Ale nawet on przyznaje, że pytanie zasadnicze dotyczy skutków budżetowych tej decyzji. Aby obniżyć jakiś podatek, trzeba mieć pieniądze w budżecie. A tych nie ma.
 
Dlaczego rząd Beaty Szydło nie obniży VAT?
Aby to zrozumieć, trzeba zrozumieć, jak funkcjonuje to ciało. To nie jest całość. 
W kwestii VAT premier Beata Szydło ma niewiele do powiedzenia. Nie ma też większej kontroli nad częścią ministrów własnego rządu, jak choćby Macierewicz czy Morawiecki. Gospodarka o tyle Szydło interesuje, że ma starczyć pieniędzy na dwa projekty: 500 plus oraz obniżenie wieku emerytalnego, bo z tego jest rozliczana przed Kaczyńskim. 
 
Budżet na ten rok jest zaś w słabej kondycji. Deficyt wynieść ma blisko 60 mld zł. 
Znów jesteśmy na krawędzi 3-procentowego progu, który Unia uznaje za “zdrowy”. Przyszłe dochody są zaś liczone bardzo optymistycznie.
 
Ten ekonomiczny rachunek ciągle się jeszcze składa, bo jest dobra koniunktura w gospodarce. Swoją drogą PiS po raz kolejny trafia na okresy prosperity - pierwszy raz w 2005 roku, drugi - właśnie teraz. Nie ma w tym żadnej jego zasługi, podobnie zresztą jak nie w tym zasługi żadnej opcji politycznej, po prostu taki jest cykl gospodarki.
 
VAT trudny do sfinansowania
Obniżka VAT, o której PiS mówi, ale nic z tym nie robi, miałaby być sfinansowana z dodatkowych wpływów z tego podatku. Dziś spora część kwot, które do budżetu powinny wpływać, nie wpływa. Wicepremier Morawiecki mówił kilka dni temu, że uszczelnienie VAT-u w 2018 "musi" wynieść 20-30 mld zł. Pomijając gigantyczny rozstrzał tych kwot, są one na pograniczu fantastyki. Oficjalne szacunki rządu są dużo niższe. 
 
Zresztą PiS w przeszłości dramatycznie mylił się, jeśli chodzi o prognozowane wpływy budżetowe. Podatek bankowy miał przynieść 6,5-7 mld zł. Przyniósł w 2016 3,2 mld zł. Podatek handlowy nie wypalił. Uszczelnienie VAT miało pełną parą działać już w ubiegłym roku. Nie zadziałało, wpływy były niższe niż planowano.
 
- Rząd szacuje, że w 2018 r. działania uszczelniające system podatkowy przyniosą dodatkowe dochody w kwocie co najmniej 4,5 mld zł. Koszt obniżki głównej stawki VAT o 1 pkt proc. szacowany jest na ok. 5 mld zł - wylicza Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.
 
Oczywiście rząd może po prostu pieniądze pożyczyć. Tak jak teraz to robi ze środkami na 500 plus.
 
- W Wieloletnim Planie Finansowym [rząd niedawno przyjął ten dokument] rząd zapowiedział znaczące obniżanie deficytu sektora finansów publicznych, począwszy od 2018 r. Jest to konieczne dla stopniowego zmniejszania relacji długu do PKB. Ten plan wyklucza obniżkę VAT finansowaną zwiększonym deficytem - twierdzi Borowski.
 
Wniosek? - Obniżenie VAT w 2018 r. uznaję za bardzo mało prawdopodobne - mówi ekspert.
 
Jeszcze mniejszym optymistą jest Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. Jego zdaniem wyższe stawki będą obowiązywać i po 31 grudnia 2018 roku. 
Budżet państwa musi bowiem sfinansować nie tylko program 500 plus, ale i koszt obniżenia wieku emerytalnego. To zaś - według wyliczeń ZUS - 55 mld zł w 5 lat.
 
Od października uprawnienia emerytalne uzyska dodatkowo 331 tys. osób. W sumie w całym 2017 r. na emeryturę będzie mogło odejść 550 tys. Polaków. Normalnie jest to ok. 200-230 tys. emerytur. Nazwać to wyzwaniem, to tak jakby nazwać Mount Everest górką.
 
Niższy VAT nie opłaca się politycznie
W tej całej wyliczance trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: obniżka VAT jako broń polityczna, którą można kusić wyborców, jest mało skuteczna. - Z punktu widzenia budżetu każdy punkt procentowy stawki VAT oznacza znaczną różnicę we wpływach - twierdzi Michalik.
 
Dla konsumenta nie musi to mieć aż takiego znaczenia. Mocno upraszczając, przy wydatkach tysiąc złotych netto miesięcznie oszczędność wyniesie raptem 10 zł. Te 10 zł to 33 grosze dziennie.
 
Zresztą nie można mieć pewności, że zmiana stawki skutkować będzie obniżeniem cen. Niższą stawkę mogą zjeść wyższe marże w sklepach. 
Rząd PiS dokonuje wyborów płynących z politycznej kalkulacji. Jest 500 plus - to nie stać nas na podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Jest obniżenie wieku emerytalnego - to nie będzie obniżki VAT. 
 
 
Dlaczego mamy 23-proc. stawkę VAT?
Przypomnijmy, że podwyżkę VAT z 22 do 23 proc. oraz z 7 do 8 proc. wprowadził jeszcze rząd PO w 2011 roku. Miała obowiązywać przez trzy lata. Polska gospodarka wówczas kulała, Polska objęta była unijną procedurą nadmiernego deficytu. W 2013 przedłużono podwyżkę do końca 2016.
 
PO bało się reform. Sytuacja budżetu poprawiła się dzięki przejęciu 130 mld zł z OFE, co rzecz jasna można było zrobić tylko raz. W czerwcu 2015 r. Unia odstąpiła od procedury. PiS w kampanii wyborczej obiecywał cięcie stawek. Obiecywał to zresztą i po wygranych wyborach. A później zdecydował, że wyższe stawki VAT zostaną z nami na kolejne dwa lata do końca 2018 r. Co nie przeszkadza mu obiecywać, że stawki pójdą w dół, i to już niedługo.
 
Źródło: Wyborcza.pl/Piotr Miączyński
 
http://wyborcza.pl/7,155287,21843775,pis-utrzyma-wyzszy-vat-przez-najblizsze-lata-mimo-ze-jeszcze.html
 
 
 
lista aktualności