Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

25-05-2017
Morawiecki obiecuje miliardy. Te pomysły mają pomóc budżetowi, ale niekoniecznie firmom
Projekt dotyczy 80 tys. małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Ma utrudnić tzw. przestępstwa karuzelowe. Chodzi o łańcuszki firm, zakładane na słupy, które tak naprawdę nie prowadzą działalności gospodarczej. Wystawiają puste faktury, za którymi nie idą faktyczne transakcje. Po drodze występują do urzędów skarbowych o zwrot rzekomo przysługującego im za dokonane transakcje podatku VAT.
 
W 2013 r. organy kontroli skarbowej wykryły fikcyjne faktury na kwotę 19,7 mld zł, w 2014 r. na kwotę 33,7 mld zł, w roku 2015 na kwotę 81,9 mld zł. Fikcyjnym fakturom na ogół towarzyszą szybkie terminy płatności realizowane z wykorzystaniem systemu bankowego.
 
– Istnieje zatem możliwość wychwycenia nieprawidłowości na wczesnym etapie poprzez kontrolę przepływu środków pomiędzy rachunkami – twierdzi Ministerstwo Finansów.
 
Ustawa miałaby wejść w życie już od września 2017 roku. Budżet miałby na tym zyskać ponad 2 mld zł jeszcze w tym roku. W przyszłym byłoby to 4,5 mld zł.
 
A właściwie więcej, bo dostęp do rachunków firm to element większego systemu JPK (Jednolity Plik Kontrolny). Fiskus dostaje (bądź na swoją prośbę dostać może) np. ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów
 
– Szacuje się, że tak kompleksowy system („JPK ewidencja VAT” i „JPK WB”) może w konsekwencji zwiększyć wpływy podatkowe z tytułu VAT o około 11,5 mld zł – twierdzi ministerstwo.
 
Czytaj też: Rząd nie lubi gotówki. Transakcje powyżej 15 tys. zł pod kontrolą
 
Miliardowe pomysły resortu
To kolejny z miliardowych pomysłów resortu, który teoretyczne wpływy z tego tytułu szacuje właśnie na miliardy złotych.
 
Rząd idzie tu w dwóch kierunkach. Pierwszy - to różnego rodzaju bazy danych. W grudniu ubiegłego roku ministerstwo pokazało projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków. Rejestrowane byłyby tam dane o rachunkach bankowych, rachunkach w SKOK, papierach wartościowych, umowach ubezpieczenia z elementami inwestycyjnymi czy portfelach online, na których gromadzone są waluty wirtualne. Ma to ułatwić lokalizowanie środków pochodzących z przestępstwa.
 
Resort zapowiada też budowę Centralnego Rejestru Faktur (CRF), gdzie mają trafić (najlepiej w czasie rzeczywistym) dane ze wszystkich wystawionych faktur.
 
W przypadku takich danych kluczowe są jednak narzędzia informatyczne do ich analizy. A tych ministerstwo ciągle nie ma. Czy zbieranie w takiej sytuacji kolejnych informacji ma sens? – Nie. To nie na sensu – mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy, szefowa zespołu postępowań podatkowych w MDDP. – Najpierw należy stworzyć narzędzia informatyczne. Wytypować jakiś duży urząd skarbowy, sprawdzić, po poinformowaniu podatników o tym, że będziemy prowadzili działania testowe, czy nasze narzędzia informatyczne działają, a później ten projekt rozszerzać i wdrażać.
 
Radosław Piekarz, ekspert konserwatywnego Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, uważa jednak, że nie ma co czekać. – W tym roku pewnie będziemy mieli efekt prewencyjny – sporo moich klientów już myśli o wstrzymaniu pewnych transakcji optymalizacyjnych. A efekt taki prawdziwy, czyli wyłapywanie wyłudzeń, nastąpi w przyszłym lub jeszcze w następnym roku – przypuszcza Piekarz.
 
 
Fiskus ściga za paliwa
Drugi kierunek to zmiany w samym podatku VAT oraz kolejne obowiązki nakładane na branżę transportową/paliwową, która jest podejrzewana o wyłudzenia.
 
I tak w sierpniu zeszłego roku wszedł w życie tzw. pakiet paliwowy. Nowe przepisy utrudniły możliwość omijania fiskusa w handlu paliwami wwożonymi z innych państw Unii Europejskiej.
 
W projekcie tej ustawy rząd założył, że w pierwszym roku po zmianie przepisów dochody budżetu wzrosną o 2,5 mld zł. A w ciągu dziesięciu lat zwiększą się aż o 27,7 mld zł.
 
Pierwsze efekty widać. W zeszłym roku sprzedaż głównych paliw silnikowych w Polsce – oleju napędowego, benzyny, autogazu – podskoczyła aż o 13 proc., a w pierwszym kwartale tego roku wzrosła znowu o 13 proc., licząc rok do roku.
 
Resort wprowadził też pakiet przewozowy. Te przepisy wprowadziły obowiązek – pod groźbą surowych kar finansowych – zgłaszania do specjalnego e-rejestru przewozów ciężarówkami paliw, alkoholu i suszu tytoniowego. To dodatkowo miało utrudnić wyłudzenia podatkowe na handlu tymi towarami.
 
Ministerstwo wpierw zapowiadało, że w pierwszym roku po wprowadzeniu nadzoru nad ciężarówkami dochody budżetu wzrosną o 564 mln zł, w trzecim podskoczą o 7,7 mld zł, a w czwartym katapultują do 15 mld zł i nadal będą się zwiększać. Łącznie przez dziesięć lat nadzór nad ciężarówkami z paliwami, alkoholem i tytoniem miałby zapewnić fiskusowi astronomiczną kwotę 108,5 mld zł. Jednak już po paru tygodniach rząd obciął o połowę prognozy tych zysków. Dlaczego? Nie wiadomo.
 
Podzielona płatność i kolejne zyski z VAT
Wreszcie w przyszłym roku ma wejść w życie tzw. podzielona płatność. Jeśli firma płaci innej firmie 1230 zł, to 1000 zł pójdzie na konto nienadzorowane (firmowe), a 230 zł, czyli równowartość VAT, na konto nadzorowane, czyli do urzędu skarbowego.
 
Firmy będą to rozwiązanie stosowały dobrowolnie, ale zachęcać ma je do tego choćby ekspresowy termin zwrotów VAT.
 
Budżet ma z tego mieć w przyszłym roku 419 mln zł ekstra. W 2019 roku już 3,3 mld zł, a w 2023 dochody z wdrożenia tego rozwiązania miałyby osiągnąć poziom 9 mld zł rocznie.
 
Działa uszczelnienie czy dobra koniunktura?
Jeśli policzyć obiecywane przez Ministerstwo Finansów skutki zmian w przepisach, to w 2020 r. wspomniane działania powinny przynieść budżetowi z podatku VAT ekstra 20 mld zł, a w połowie przyszłej dekady ok. 25 mld zł.
 
– Liczby wydają się nadmiernie optymistyczne – twierdzi jednak dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Wymienione działania w znacznej mierze koncentrują się na oszustwach i wyłudzeniach, podczas gdy za luką w VAT w znacznej mierze stoi znacznie mniej spektakularna szara strefa. Na mikroprzedsiębiorstwa płacące gotówką pod stołem obowiązek pokazywania stanu kont będzie miał ograniczony wpływ.
 
Równie sceptyczny jest Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. - Myślę, że na obecnym etapie nikt nie potrafi rzetelnie ocenić, w jakim stopniu działania podejmowane przez resort finansów zwiększą wpływy podatkowe – twierdzi.
 
Deficyt rekordowo niski, wpływy rekordowo wysokie
Od początku roku z podatku VAT do budżetu trafiło 57 mld zł, aż 34 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody z podatku dochodowego PIT były większe o 7,6 proc. niż rok wcześniej, a z podatku dochodowego od firm (CIT) wzrosły aż o 15,1 proc., do 13,1 mld zł. Wzrosły też dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier o 3,6 proc., do 20 mld zł.
 
Eksperci zgadzają się z tym, że obecny rząd do uszczelniania podatków podszedł w sposób najbardziej kompleksowy.
 
– Wolałbym jednak, aby potencjalne sukcesy na tym polu były wykorzystane przede wszystkim do zmniejszenia deficytu finansów publicznych, a nie do uzasadniania, że stać nas na kolejne wydatki. Bo to klasyczne dzielenie skóry na niedźwiedziu, którego wcale możemy nie upolować. Przy takiej korzystnej koniunkturze, jaką mamy obecnie, powinniśmy mieć zrównoważony budżet, a być może nawet lekką nadwyżkę. Bo gdy dotknie nas spowolnienie wzrostu gospodarki, to dzisiejszy deficyt na poziomie ok. 3 proc. PKB może urosnąć do ok. 6 proc. PKB – ostrzega ekspert.  
 
Dotychczasowe szacunki rządu mówiące o oczekiwanych efektach uszczelniania podatków rzędu 3-4 mld zł rocznie Wojciechowski uważa za rozsądne.
 
– W warunkach silnego ożywienia w gospodarce, którego głównym motorem są zwiększone wydatki krajowe [to także efekt 500 plus], naturalne jest to, że dochody podatkowe rosną. Obawiam się, że w ostatnich szacunkach MF część przyrostu dochodów podatkowych może wynikać właśnie z dobrej koniunktury, a nie z czystego efektu uszczelnienia podatków – twierdzi Wojciechowski.
 
Źródło: Wyborcza.pl/Andrzej Kublik, Piotr Miączyński
 
http://wyborcza.pl/7,155287,21858303,morawiecki-obiecuje-miliardy-te-pomysly-maja-pomoc-budzetowi.html
lista aktualności