Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

12-06-2017
Podatkowy spór o kulturę: Jaki podatek od nieruchomości dla wytwórni filmowych?
Podkreślają, że w odróżnieniu od przedsiębiorców, prowadzą działalność kulturalną. Powinny więc mieć prawo do niższej stawki podatku od zajętych gruntów i budynków.
 
Zwykła komercja
 
Problem wynika z definicji zapisanej w art. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 1991 r. Mówi ona, że działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Jednocześnie, zgodnie z art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, grunty i budynki zajęte na prowadzenie takiej działalności są objęte kilkukrotnie niższą stawką podatku niż stawka od nieruchomości, gdzie prowadzony jest zwykły biznes.
 
Powstaje jednak pytanie, co w sytuacji, gdy komercyjna działalność jest ściśle związana z kulturalną? Prywatne wytwórnie filmowe uważają, że też mają prawo do preferencji, skoro produkują znane dzieła, wyświetlane potem w kinach.
 
Fiskus i sądy są innego zdania. Argumentują, że produkcja filmu to zwykła komercja, niemająca wiele wspólnego z kulturą. Można o niej mówić, gdy ktoś pisze scenariusz, albo reżyseruje dzieło, a nie gdy montuje zdjęcia, dodaje napisy itp. (...).
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Mariusz Szulc
 
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1048831,jaki-podatek-od-nieruchomosci-dla-wytworni-filmowych.html
 
 
lista aktualności