Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

30-08-2017
Wywiad z Pawłem Mazurkiewiczem, doradcą podatkowym i partnerem w MDDP

Rz: Projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych ma wdrażać środki zapobiegające unikaniu opodatkowania i agresywnym optymalizacjom. Czy treść projektu odpowiada takiemu założeniu?

 

Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP:  W niektórych fragmentach pewnie tak jest. Ale pierwszy raz poważne ograniczenia dotykają tych, którzy prowadzą zwykły biznes. To nie są już restrykcje dla oszustów wyłudzających VAT czy klauzula unikania opodatkowania dla tych, którzy – w ocenie resortu finansów – bezprawnie zaniżają deklarowane dochody. Tym razem pojawiają się limity podatkowe, np. w korzystaniu z zewnętrznych usług doradczych czy reklamowych od firm niepowiązanych albo w poziomie zaliczania w koszty odsetek od pożyczek. Jest też podatek od nieruchomości biznesowych w wysokości ok. 0,5 proc. ich wartości rocznie. Pytam więc: czy każdy outsourcing usług niematerialnych jest nadużyciem? Czy pożyczanie pieniędzy na działalność gospodarczą należy utrudniać limitem kosztowym? Albo: czy każdy biznes, w którym używa się nieruchomości, jest oszukańczy? Chodzi przecież o galerie handlowe generujące znaczne dochody (dla których nowy podatek nie będzie żadnym problemem), ale też budynki biurowe w małych miastach, których właściciele ledwie wychodzą na swoje. A nowy podatek mieliby zapłacić wszyscy.

 

Więcej: http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/308309981-Rzad-przekracza-podatkowy-Rubikon---doradca-podatkowy-o-projekcie-zmian-w-ustawach-o-podatkach-dochodowych.html

 

Źródło: Rzeczpospolita

lista aktualności