Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

07-09-2017
Pomoc fiskusa w wypełnieniu zeznania nie chroni przed błędem w PIT
9 proc. z 27 tys. osób, za które zeznanie wypełnił urząd skarbowy, zostało wezwanych do ich korekty. Podatnicy sami odpowiadają za deklaracje.
 
Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowsze dane o rozliczeniach podatników przez urząd skarbowy na ich wniosek na druku PIT-WZ. Wynika z nich, że chociaż pomoc fiskusa miała zminimalizować ryzyko błędów, to 9 proc. osób musi skorygować swoje PIT.
 
OPINIA
 
Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP
 
Możliwość rozliczenia PIT-37 przez urząd skarbowy jest ułatwieniem dla podatników, jednak nie zwalnia ich z odpowiedzialności za poprawność danych ujętych w zeznaniu. Osoby wypełniające wniosek PIT-WZ muszą podać urzędowi skarbowemu prawidłowe dane oraz informacje pozwalające na uwzględnienie przysługujących im preferencji. Wezwania do złożenia korekty zeznania w tym przypadku są zastanawiające. Być może część podatników błędnie założyła, iż zeznanie przygotowywane przez urząd podlega specjalnej weryfikacji, eliminującej błędy w dostarczanych przez podatnika informacjach na etapie tworzenia zeznania. Należy mieć nadzieję, że kolejnych latach podobne błędy zostaną wyeliminowane i korzystanie z tej formy rozliczenia będzie rzeczywiście ułatwieniem dla podatnika.
 
Więcej: http://www.rp.pl/Podatki/309079980-Pomoc-fiskusa-w-wypelnieniu-zeznania-nie-chroni-przed-bledem-w-PIT.html
 
Źródło: Rzeczpospolita
lista aktualności