Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

11-09-2017
Ceny transferowe: już wiadomo, jak dokumentować
Do podpisu ministra finansów wreszcie trafiły długo oczekiwane rozporządzenia o cenach transferowych.
 
Dwa rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej dotyczą około 20 tys. podatników CIT i tysiąca podatników PIT (tak szacuje MF w ocenie skutków regulacji). To firmy, które dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi, a ich roczne obroty przekraczają 2 mln euro. Do 31 marca przyszłego roku będą one zobowiązane do składania bardziej szczegółowej niż dotychczas dokumentacji cen transferowych (czyli dokonywanych właśnie z powiązanymi podmiotami).
 
Taki obowiązek pojawił się w przepisach ustaw o PIT i CIT, obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. Jednak dotychczas nie było wiadomo, jak w szczegółach ta dokumentacja ma wyglądać. Wprawdzie już w listopadzie ub. r. pojawiły się projekty tych rozporządzeń, ale spotkały się z wieloma krytycznymi uwagami organizacji biznesowych. Opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji projekty rozporządzeń w wersji do podpisu ministra przewidują sporo zmian w stosunku do tekstów z listopada.
 
OPINIA
 
Magdalena Marciniak, doradca podatkowy, szef zespołu cen transferowych w MDDP
 
Dobrze, że rozporządzenia wreszcie zostały skierowane do podpisu ministra. Zakończy to okres niepewności w tej bardzo istotnej sprawie dla firm zobowiązanych do sporządzenia takiej dokumentacji według nowych przepisów. Ostateczna forma rozporządzeń w wielu fragmentach naprawia niedostatki pierwotnych wersji i wychodzi naprzeciw postulatom podatników. Rozsądna jest rezygnacja z wymogu opisywania relacji między poszczególnymi transakcjami, bo w praktyce byłoby to pracochłonne i niecelowe. Natomiast jako budzące dalsze wątpliwości należy ocenić wprowadzenie pojęcia „rodzaju działalności", które miało wyjaśnić kwestię m.in. wyodrębniania transakcji jednego rodzaju, ale nie do końca wyjaśniło.
 
Więcej: http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/309119971-Ceny-transferowe-juz-wiadomo-jak-dokumentowac.html
 
Źródło: Rzeczpospolita
lista aktualności