Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

02-10-2017
Interpretacje podatkowe mają dotyczyć wszystkich firm i uwzględniać wyroki NSA
Interpretacje przepisów podatkowych mają dotyczyć wszystkich firm i uwzględniać wyroki NSA.
 
Resort finansów przygotował rozwiązanie, które ma ujednolicić rozbieżne interpretacje przepisów podatkowych. Projekt dotyczący uproszczenia przepisów dla firm zakłada konieczność wydawania przez ministra finansów większej liczby dotyczących wszystkich podatników interpretacji ogólnych. Chodzi o sytuację, w której podatnik zaskarży niekorzystną dla niego interpretację i wygra przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Dotychczas fiskus uwzględniał wyrok NSA w interpretacji indywidualnej dotyczącej tego konkretnego podatnika. Zgodnie z projektem, jeśli ta jednostkowa interpretacja będzie sprzeczna z dotychczasowym stanowiskiem skarbówki, minister finansów wyda z urzędu właśnie interpretację ogólną.
 
Alicja Sarna, partner w MDDP, zwraca uwagę, że interpretacji ogólnych jest zbyt mało, tylko kilkanaście w ciągu roku. Brakuje też narzędzia, które mobilizowałoby ministra do ich wydawania. Tych indywidualnych jest ok. 40 tys. rocznie, najwięcej dotyczy VAT i podatków dochodowych firm.
 
Więcej: http://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/310029895-Interpretacje-podatkowe-maja-dotyczyc-wszystkich-firm-i-uwzgledniac-wyroki-NSA.html
 
Źródło: Rzeczpospolita
lista aktualności