Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

06-10-2017
Wywiad z Karoliną Łupińską, menedżerem w Zespole Podatków Dochodowych MDDP.
Ulga B+R budzi coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Wzrost limitu odliczenia do 100 proc. w przyszłym roku oznacza dla nich 19-proc. oszczędność w podatku dochodowym.
 
W piątkowym wydaniu #RZECZoPRAWIE o uldze podatkowej  na badania i rozwój w firmach Anna Wojda rozmawiała z Karoliną Łupińską, menedżer w Zespole Podatków Dochodowych MDDP.
 
- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców ulgą B+R, ponieważ wzrósł limit odliczeniowy. Obecnie można odliczyć 50 proc.  poniesionych kosztów kwalifikowanych, czyli kosztów pracowniczych. W przyszłym roku ma być jeszcze korzystniej, bo limit odliczenia wyniesie 100 proc. To zaś oznacza, że przedsiębiorca pomniejszy podstawę opodatkowania  o 100 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli zaoszczędzi w podatku dochodowym 19 proc. z poniesionych kosztów kwalifikowanych- mówiła Karolina Łupińska.
 
Zaznaczyła, że ulga B+R może być atrakcyjna dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego działania badawczo-rozwojowe, bez względu na wielkość firmy. Przedsiębiorcy mogą jednak mieć problem z samodzielnym ustaleniem, czy prowadzone w firmie działania kwalifikują ich do skorzystania z ulgi, a także jakie koszty można odliczyć.
 
- Obecnie jest tak, że można odliczyć jedynie koszty pracownicze. Jeśli zatrudniamy współpracowników na umowę o dzieło czy zlecenia,  to nie da się odliczyć kosztów wynagrodzeń z tego tytułu. Po Nowym Roku to się zmieni. Kosztami kwalifikowanymi  będą wydatki na koszty zatrudnienia  w tej części jaka obejmuje zaangażowanie pracowników czy współpracowników w działania B+R - wyjaśnia Karolina Łupińska.
 
Przedsiębiorcy muszą udokumentować poniesione koszty, wskazać rodzaje wykonanych prac. Wydatki powinny też być wydzielone w ewidencji.
 
A jak uzyskać pewność, że prowadzone działania dają  prawo do skorzystania z ulgi na badania i rozwój? Zdaniem ekspertki można wystąpić o interpretację podatkową, a także o opinię jednostki badawczej.
 
- Już teraz warto to zrobić. Podobnie, jak trzeba zadbać o wdrożenie w firmie pewnych procesów, które pozwolą uniknąć kłopotów w razie kontroli fiskusa: uświadomić pracownikom, które ich działania to badania i rozwój, wdrożyć odpowiednie obowiązki dokumentacyjne - mówiła Karolina Łupińska.
 
Więcej: http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/310069931-RZECZoPRAWIE---Karolina-Lupinska-ulga-na-badania-i-rozwoj-da-przedsiebiorcom-100-procent-odliczenia.html
 
Źródło: Rzeczpospolita
lista aktualności