Kariera

Sprawdź jak może wyglądać Twoja kariera w MDDP. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy więcej

27-10-2017
Nowa ordynacja podatkowa zmienia koncepcję przedawnienia zobowiązań podatkowych
Urzędy skarbowe już nie będą mogły sztucznie wydłużać terminów przedawnienia podatku i hodować odsetek.
 
Przygotowany przez zespół ekspertów projekt nowej ordynacji podatkowej zakłada zmianę koncepcji przedawnienia zobowiązań podatkowych. Osobne regulacje poświęcono przedawnieniu wymiaru i poboru podatków.
 
Dziś ordynacja przewiduje jednolity pięcioletni okres przedawnienia. Jak jednak zauważają twórcy projektu w jego uzasadnieniu, może on być „bez ograniczeń przedłużany w związku z możliwością (...) jego przerywania i zawieszania, co oznacza, że w istocie mamy do czynienia z instytucją pozorną".
 
KONIEC WALKI BEZ KOŃCA
Właśnie ustanowienie konkretnych limitów na wymierzanie i dochodzenie podatków najbardziej chwalą eksperci. Wskazują, że poprawi to sytuację podatników.
 
– W tym roku prowadziłem przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę klienta, która dotyczyła podatku za grudzień 2006 r. Gdyby projekt wszedł w życie, to w zwykłych okolicznościach taka sytuacja nie powinna już się zdarzać – mówi doradca podatkowy Paweł Satkiewicz.
 
Z kolei Alicja Sarna, doradca podatkowy i partner w MDDP, wskazuje, że na uznanie zasługuje eliminacja największej wady obecnych przepisów, czyli możliwości zawieszania biegu przedawnienia poprzez wszczynanie postępowania karnoskarbowego.
 
– Dziś to narzędzie pozwala bez końca wydłużać okres przedawnienia i przynosi szkody wizerunkowe podatnikowi – mówi ekspertka.
 
PIĘĆ LAT TO ZA DUŻO
W ocenie Alicji Sarny nie wszystkie nowe rozwiązania są korzystne.
 
– Niezasadne wydaje się danie organowi podatkowemu aż pięciu lat na doręczenie decyzji wymiarowej I instancji, a ma to dotyczyć m. in. CIT czy VAT – wskazuje ekspertka. Przypomina, że dziś ten sam czas przewidziany jest dla dwóch instancji.
 
– W epoce informatyzacji administracji skarbowej i sprawniejszej analizy ryzyka od organów skarbowych można oczekiwać szybszego działania – twierdzi Sarna.
Nowa ordynacja ma wejść w życie z początkiem 2019 roku.
 
Źródło: Rzeczpospolita
 
http://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/310269980-Nowa-ordynacja-podatkowa-zmienia-koncepcje-przedawnienia-zobowiazan-podatkowych.html
 
lista aktualności