MDDP jest jedną z największych polskich firm świadczących kompleksowe usługi doradcze w zakresie podatków, prawa, business consultingu, outsourcingu, doradztwa finansowo-księgowego oraz profesjonalnych szkoleń i konferencji.
7 grudnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-335/19 (E. sp. zo.o. sp. k.) dotyczący tzw. „ulgi na złe długi” w VAT. Zgodnie z treścią opublikowanego właśnie wyroku, w celu skorzystania z ulgi na złe długi wystarczającym jest wykazanie, że wierzytelność nie została uregulowana lub…
Transakcje finansowe w ramach formularza TP-R powinny być raportowane w specjalnie wydzielonej do tego kategorii C, odnoszącej się między innymi do transakcji związanych z uzyskaniem / udzieleniem finansowania w postaci kredytu, pożyczki, obligacji, itp., czy uzyskaniem / udzieleniem poręczeń lub gwarancji wewnątrzgrupowych. W przypadku takich transakcji, poza wartością transakcji, wartością kapitału, kwotą odsetek (wynagrodzenia) czy wartością zadłużenia, podatnicy muszą zaraportować również sposób kalkulacji oprocentowania,…
Od 1 stycznia 2021 r. wywóz towarów z terytorium celnego Unii do Wielkiej Brytanii będzie wymagał zastosowania procedur celnych. W konsekwencji, dostawa towarów z Polski do Wielkiej Brytanii przestanie być traktowana na gruncie VAT jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W jaki sposób zatem taka dostawa powinna być opodatkowana i kto może/powinien być eksporterem? W kontekście wywozu…
Od 1 stycznia 2021 r. wywóz towarów z terytorium celnego Unii do Wielkiej Brytanii będzie wymagał zastosowania procedur celnych. W konsekwencji, dostawa towarów z Polski do Wielkiej Brytanii przestanie być traktowana na gruncie VAT jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W jaki sposób zatem taka dostawa powinna być opodatkowana i kto może/powinien być eksporterem? W kontekście wywozu towarów poza UE w związku z opodatkowaniem VAT pojawia się wiele zagadnień do przeanalizowania, w tym…
W formularzu TP-R, poza podaniem informacji o transakcjach realizowanych z podmiotami powiązanymi w 2019 r., podatnicy zobowiązani są do wskazania wartości czterech wskaźników finansowych dotyczących rentowności przedsiębiorstwa, tj. marży operacyjnej, marży zysku brutto, rentowności aktywów oraz rentowności kapitału własnego. Wybrane na potrzeby TP-R wskaźniki rentowności pozwolą w syntetyczny sposób zobrazować kondycję finansową podmiotu składającego formularz TP-R. Ponadto, co bardziej istotne, mając na względzie, że wszystkie podmioty składające TP-R będą…
Przeniesienia funkcji, aktywów i ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi są powszechnymi elementami praktyki gospodarczej. W przypadku, gdy spełniają warunki restrukturyzacji w rozumieniu cen transferowych, powinny zostać odpowiednio udokumentowane i zaraportowane w ramach formularza TP-R, w którym ustawodawca przewidział specjalną kategorię dla tego typu transakcji. Przepisy w zakresie cen transferowych, obowiązujące od 2019 r., wprowadziły definicję restrukturyzacji, zgodnie z którą reorganizacja w ramach podmiotu jest rozumiana jako restrukturyzacja pod warunkiem spełnienia łącznie…
W programie spotkania 1. Jak zalegalizować pobyt i pracę obywateli Wielkiej Brytanii zatrudnianych w Polsce przed i po 1 stycznia 2021 r.? 2. Na jakie nowe zagadnienia w zakresie ubezpieczeń społecznych bedzie musiał się przygotować pracodawca? 3. Jak Brexit wpłynie na rozliczenia podatkowe pracowników? Prelegenci Anna Misiak Rafał Sidorowicz Bartłomiej Mertin Rejestracja Gdyby chcieli Państwo…
Od 2021 r. Wielka Brytania, niezależnie od przyjęcia umowy o wolnym handlu (zarówno w przypadku scenariusza „ z umową o wolnym handlu”, jak i scenariusza „bez umowy o wolnym handlu”), będzie krajem trzecim, poza unijnym systemem VAT. W kontekście VAT, jest wiele różnic między dostawami i nabyciami wewnątrzwspólnotowymi, a dostawami i nabyciami z krajów poza EU. We wpisie odnosimy się do jednego z kluczowych zagadnień w tym kontekście, tj. do sposobu rozliczenia (zapłaty) VAT w związku…
Ze względu na swój nietypowy charakter transakcja refaktury jest źródłem wątpliwości na gruncie cen transferowych na etapie identyfikacji obowiązków dokumentacyjnych, ale również w trakcie samej ich realizacji, np. w procesie raportowania refaktury w formularzu TPR. Co prawda, zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących TPR wydany przez Ministerstwo Finansów zawiera pewne wskazówki dotyczące uzupełniania formularza TPR w przypadku transakcji refaktury. Jednakże nietypowy charakter oraz specyfika tej transakcji sprawiają, że w praktyce pojawić się mogą…
W programie spotkania 1. Jak przygotować się do raportowania umów o dzieło do ZUS. 2. Czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenia. 3. Kiedy umowa o dzieło może być kwestionowana przez ZUS. 4. Z jakimi konsekwencjami w PIT i ZUS musi zmierzyć się pracodawca gdy umowa o dzieło zostanie przekwalifikowana. Prelegenci Anna Misiak…