MDDP jest jedną z największych polskich firm świadczących kompleksowe usługi doradcze w zakresie podatków, prawa, business consultingu, outsourcingu, doradztwa finansowo-księgowego oraz profesjonalnych szkoleń i konferencji.
Zastosowanie zwolnienia dotyczącego importu towarów w ramach procedury 42 obwarowane jest szeregiem warunków formalnych. Zakres możliwości spełnienia niektórych z tych warunków stał się przedmiotem najnowszego orzecznictwa TSUE. Sprawa dotyczyła litewskiej spółki, która w chwili importu zamierzała dokonać dostawy zaimportowanych paliw na rzecz określonego kontrahenta, w związku z czym w zgłoszeniu przywozowym podała jego numer identyfikacyjny VAT. W wyniku późniejszej zmiany okoliczności – towary zostały przetransportowane…
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) obowiązuje niespełna dwa tygodnie. Pomimo jego dobrowolności niektórzy podatnicy mogą odczuć jego negatywny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Jak zaznacza sam Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację nr 18899, istnieje grupa podatników, którym MPP pogorszy płynność finansową. Jednakże jak jednocześnie uspokaja Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na wspomnianą interpelację poselską „Kwestia płynności finansowej podatników była…
Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. ograniczenie w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na niektóre usługi niematerialne ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych (art. 15e ust. 1 ustawa o CIT) odnosi się do wydatków wyrażonych w kwocie brutto – takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) w interpretacji indywidualnej wydanej 12 czerwca 2018 r. (0114-KDIP2-3.4010.96.2018.2.MC). Zdaniem wnioskodawcy, ww. limit kwotowy, ze względu na brak jednoznacznego wskazania, że zasada neutralności…
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT UE nie jest czynnością materialno-techniczną i powinno nastąpić w formie decyzji administracyjnej – wskazał WSA w wyroku w sprawie podatnika wykreślonego z rejestru VAT UE na podstawie art. 97 ust. 15 ustawy o VAT (Wyrok WSA w Warszawie z 4 lipca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 3481/17). Postępowanie w sprawie toczyło się wskutek złożenia skargi do WSA przez spółkę wykreśloną z rejestru podatników VAT UE. Naczelnik US wykreślił…
Od 1 stycznia 2018 r. zasady cienkiej kapitalizacji zostały zastąpione przepisami limitującymi zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów określonych kosztów finansowania dłużnego (np. odsetek). Nowe regulacje przewidują, że nadwyżka kosztów finansowania dłużnego w części przekraczającej 30% EBITDA (podatkowej) danego podatnika podlega wyłączeniu z jego kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym. Jednocześnie, zgodnie ze wspomnianymi przepisami, limitu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonych kosztów finansowania dłużnego nie stosuje się…
Czy samo odroczenie spłaty odsetek może spowodować powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń? Odpowiedź na to pytanie jest przedmiotem ostatniego wyroku NSA (Wyrok NSA z 21 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1414/16). Podatnik zaciągnął cztery pożyczki od podmiotu powiązanego kapitałowo. Wszystkie z nich były oprocentowane na poziomie 5%. Do zawartych umów sporządzono aneks, na bazie jednego z jego zapisów ustalono, że od momentu jego podpisania, odsetki będą naliczane kwartalnie. W pierwszej…
Analiza danych porównawczych od 1 stycznia 2017 r. stanowi obowiązkowy element dokumentacji cen transferowych dla podatników, których przychody/koszty, w roku poprzedzającym, przekroczyły równowartość 10 mln EUR. Co do zasady, analizy porównawcze nie są niczym nowym w tematyce cen transferowych, chociaż do tej pory to podatnicy decydowali, czy chcą je przygotować. Obecnie, ich obligatoryjny charakter przysparza licznych problemów oraz wątpliwości. Dodatkowo znowelizowane przepisy o cenach transferowych wymagają od podatników, aby analiza porównawcza (oraz raport z jej przeprowadzenia)…
Mimo że często zamiennie używa się pojęć transportu i spedycji to jednak w „spedycji” mieści się szerszy zakres czynności niż pod pojęciem transportu (przewozu), natomiast sam transport może, ale nie musi być jedną z nich. W zakres usługi spedycji może wchodzić bowiem cały zestaw czynności, wykonywanych przez spedytora bezpośrednio lub pośrednio, które mają doprowadzić do przewozu towaru w określone miejsce (np. załadunek, rozładunek, przepakowanie). Skoro więc transport i spedycja mogą…
Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu zajął się kwestią opodatkowania opłat za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej (wyrok z 21 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 954/16). Sprawa dotyczyła podatnika, który jest operatorem parkingów miejskich, typu „parkuj i jedź”. W związku z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania VAT opłat pobieranych od użytkowników parkingu, podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zadał pytania czy podlegają opodatkowaniu VAT opłaty…
Zdefiniowanie pojęcia dostawy ciągłej, pomimo funkcjonowania w obrocie prawnym wielu rozstrzygnięć sądów administracyjnych w tym zakresie, wydaje się wciąż sprawiać problemy podatnikom. 14 czerwca br. pojawiło się kolejne rozstrzygnięcia NSA w tej sprawie (sygn. I FSK 1239/16). Zdaniem NSA z dostawą o charakterze ciągłym mamy do czynienia, gdy dostawca realizuje jedną dostawę w sposób ciągły, w drodze wykonania świadczeń częściowych (powtarzających się) w określonych okresach rozliczeniowych. Analizowana sprawa dotyczyła…