Przepisy wprowadzające opodatkowanie tzw. rozbieżności hybrydowych wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.
Mają uniemożliwić podwójne odliczenie podatkowe lub odliczenie bez opodatkowania, które wynikają z transakcji lub kwalifikacji podmiotów, które są różnie traktowane podatkowo w różnych krajach, zwanych rozbieżnościami hybrydowymi. Za podwójne odliczenie (double deduction) uznaje się sytuację, w których wartość tych samych świadczeń, kosztów lub strat jest rozpoznawana w obu państwach. Za odliczenie bez opodatkowania (deduction /no inclusion) uznaje się odliczenie wartości świadczenia lub hipotetycznego świadczenia pomiędzy podatnikiem a jego zagranicznym zakładem, lub pomiędzy dwoma zagranicznymi zakładami, bez równoczesnego uwzględnienia go w przychodach/dochodach odbiorcy w państwie odbiorcy.
Zgodnie z nowymi regulacjami, skutkiem wystąpienia rozbieżności hybrydowych będzie wyłączenie z podatkowych kosztów uzyskania przychodów lub brak prawa do wyłączenia z przychodów określonych wartości.
Ograniczenia będą dotyczyły również kosztów, które służą bezpośrednio lub pośrednio finansowaniu wydatków powodujących powstanie rozbieżności hybrydowych. Oznacza to, że na przykład odsetki spłacane przez polski podmiot, które służą finansowaniu wydatków powodujących rozbieżności hybrydowe u kolejnych podmiotów w grupie (w Polsce lub zagranicą), mogą zostać z tego powodu wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w Polsce.
Ustawa jest implementacją dyrektywy ATAD 2 i analogiczne przepisy już obowiązują lub będą obowiązywały w pozostałych krajach UE.
Jak w praktyce można przygotować się na wejście w życie tych przepisów?
- Po pierwsze, warto zweryfikować czy któreś rozliczenia podatnika mogą powodować tzw. rozbieżności hybrydowe. Mogą to być przede wszystkim zagraniczne płatności z tytułu
nietypowych instrumentów, na przykład pożyczek, których oprocentowanie zależy od zysku pożyczkobiorcy i równocześnie w kraju pożyczkodawcy są zwolnione jako dochód z udziału. - Po drugie, rozliczenia z rajami podatkowymi powinny zostać zweryfikowane z perspektywy ich traktowania podatkowego w kraju odbiorcy.
- Po trzecie, omawiane ograniczenia dotyczą również kosztów (np. odsetek), które pośrednio służą finansowaniu wydatków powodujących powstanie rozbieżności hybrydowych. Zatem nie wystarczy sprawdzić czy odsetki spłacane z Polski np. do finansującego/pożyczkodawcy nie są elementem transakcji hybrydowej, ale również to, czy wypłaty sfinansowane z tych odsetek np. do raju podatkowego nie spowodują powstania rozbieżności hybrydowych.
Mimo, że przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r., już teraz warto zweryfikować i upewnić się, czy sposób działania podatnika, głównie w zakresie finansowania jego działalności, nie będzie podlegał nowym ograniczeniom.
*****
W przypadku zainteresowania powyższymi informacjami i ich wpływem na Państwa działalność, prosimy o kontakt z:
Justyną Bautą-Szostak
e-mail: Justyna.Bauta-Szostak@mddp.pl tel. + 48 22 322 68 88,
Łukaszem Kupieniem
e-mail: Lukasz.Kupien@mddp.pl tel. + 48 22 322 68 88
lub Państwa doradcą ze strony MDDP.
*****
MDDP jest jedną z największych polskich firm świadczących kompleksowe usługi doradcze w zakresie podatków, doradztwa prawnego, corporate finance, business consultingu, outsourcingu, doradztwa finansowo-księgowego, audytu oraz profesjonalnych szkoleń i konferencji.
Od 2004 roku stale powiększamy zespół doradców z doświadczeniem zdobytym zarówno w uznanych firmach doradczych jak i największych przedsiębiorstwach na polskim rynku. Wśród naszych Klientów są czołowe koncerny międzynarodowe oraz największe polskie spółki ze wszystkich sektorów gospodarki.
Traktujemy zaufanie jako podstawę udanej współpracy. Wspieramy naszych Klientów w podejmowaniu najistotniejszych decyzji biznesowych. Łączymy międzynarodowe doświadczenie w biznesie ze znajomością przepisów i specyfiką danej branży. Koncentrujemy nasze działania głównie na rynku polskim gwarantując pełne zaangażowanie i indywidualne podejście do współpracy.