Pakiet ViDA opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE
- Bez kategorii
- 2 minuty
We wtorek, 25 marca 2025 r., w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany pakiet zmian dotyczący systemu VAT – VAT in the Digital Age (ViDA). Pakiet ViDA ma stanowić odpowiedź Unii Europejskiej na postępujący rozwój gospodarki cyfrowej oraz wyzwania jakie stawia ona przed obecnie funkcjonującym systemem VAT.
Publikacja pakietu ViDA jest finalizacją trwających już od kilku lat intensywnych prac legislacyjnych na poziomie unijnym, których zadaniem jest transformacja systemu VAT do aktualnych wyzwań ery cyfrowej.
ViDA ma na celu skuteczny i efektywny pobór podatku VAT od przedsiębiorstw sprzedających towary lub usługi online klientom w UE, niezależnie od tego, gdzie znajduje się ich siedziba.
Przypomnijmy, że kluczowe zmiany reformy ViDA można podzielić na trzy główne filary:
Filar I – Modernizacja zasad sprawozdawczości VAT i dostosowanie tej sprawozdawczości do wyzwań ery cyfrowej (DRR – Digital Reporting Requirements);
Filar II – Zmiany dotyczące obowiązków dla platform cyfrowych;
Filar III – Zmiany w obszarze rejestracji VAT zgodnie z koncepcją pojedynczej rejestracji VAT (SVR – Single VAT Registration).
Dyrektywa będzie musiała być transponowana do prawa krajowego. Komisja Europejska zobligowała się do publikacji dokumentów roboczych dotyczących każdego filaru. Dokumenty robocze, mają zapewnić większą jasność w zakresie rozporządzeń wykonawczych, not wyjaśniających oraz harmonogramów, stanowiąc tym samym wskazówki dla przedsiębiorstw oraz organów podatkowych poszczególnych państw.
Zgodnie z założeniami I Filaru, już od 1 lipca 2030 r., przedsiębiorcy będą zmuszeni do wystawiania faktur transgranicznych w unijnym formacie, zgodnym z reformą ViDA. Natomiast od 1 stycznia 2035 r. unijny standard e-fakturowania obejmie zarówno transakcje wewnątrzwspólnotowe, jak i krajowe.
Znaczenie w VAT
Zgodnie z założeniami ViDA, e-faktury w obrębie Unii Europejskiej będą wystawiane według ujednoliconego formatu – schemy. Polska natomiast będzie miała czas do 2035 r. aby dostosować swoje krajowe rozwiązania do standardów unijnych.
Jednak, zarówno środowisko biznesowe jak i resort finansów z niepokojem śledzą założenia ViDA. Należy pamiętać, że KSeF wejdzie w życie w Polsce już w 2026 roku, a zaproponowany przez MF format e-faktury krajowej zasadniczo różni się od formatu unijnego. Mając powyższe na względzie, dobrym rozwiązaniem, byłaby możliwość konwersji .xml (KSeF) do formatu unijnego (ViDA).
Choć niewątpliwie pozytywne jest, że ViDA dopuszcza wprowadzenie przez państwa konwersji schem oraz fakt, że resort finansów, zapewnia o dokładanych staraniach aby zminimalizować ilość dodatkowych obowiązków nakładanych na przedsiębiorców w związku z wdrożeniem ViDA – to jednak nie możemy zupełnie wykluczyć, że kolejna implementacja, tym razem do schemy unijnej, nie będzie konieczna.

Monika Mitał
Konsultant
Tel.: +48 503 972 954