Prewspółczynnik odliczenia VAT przy budowie sali gimnastycznej
- Bez kategorii
- 2 minuty
Sale gimnastyczne przy jednostkach oświatowych są coraz częściej wykorzystywane nie tylko do działalności oświatowej (nieopodatkowanej VAT), ale również do wynajmu dla pomiotów prowadzących zajęcia sportowe, czy też organizujących imprezy komercyjne (opodatkowanie VAT). W takiej sytuacji przepisy podatkowe pozwalają odliczyć VAT wynikający z wydatków inwestycyjnych na ich budowę czy modernizację przy zastosowaniu tzw. prewspółczynnika.
Własny prewspółczynnik „czasowy”
Oprócz stosowania prewspółczynników dla poszczególnych jednostek gminnych wynikającego z rozporządzenia istnieje możliwość stosowania własnego prewspółczynnika, który będzie „najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych” nabyć.
Przykładem kalkulacji własnego prewspółczynnika jest „metoda czasowa”. Zakłada ona obliczenie udziału rocznej liczby godzin, w których obiekt przeznaczony jest do użytku przez podmioty zewnętrzne (bez uwzględnienia godzin korzystania z obiektu przez podmioty wewnętrzne), w całkowitej liczbie godzin użytkowania obiektu w danym roku (przez podmioty zewnętrzne i podmioty wewnętrzne).
Organy podatkowe nie akceptują stosowania takiego indywidualnego współczynnika. Korzystne stanowisko prezentują natomiast sądy administracyjne. Prawidłowość takiego podejścia podkreślił m.in. WSA w Krakowie w wyroku z 10.1.2024 r., sygn. I SA/Kr 885/24, w którym uznał, że metoda czasowa pozwala ustalić możliwie precyzyjnie część podatku naliczonego przypadającego wyłącznie na realizowane przez gminę z wykorzystaniem obiektów sportowych czynności opodatkowane VAT, ponieważ pomiar czasu wykorzystania na każdą z tych aktywności jest jasny i precyzyjny.
Inne metody również dozwolone
W zależności od sytuacji i rodzaju wydatków warto rozważyć stosowanie indywidualnego prewspółczynnika, który będzie bardziej adekwatnie odzwierciedlał sposób wykorzystania danego wydatku. Przepisy podatkowe pozwalają zastosować również inne metody kalkulacji prewspółczynnika niż wynikająca z rozporządzenia, takie jak:
- średnioroczna liczba osób wykonujących prace w ramach poszczególnych rodzajów działalności JST,
- średnioroczna liczba godzin roboczych,
- roczny obrót,
- średnioroczną powierzchnię wykorzystywaną dla danej działalności.
Należy jednak pamiętać, że przyjęta metoda kalkulacji własnego prewspółczynnika powinna być jak najbardziej adekwatna do sytuacji danej JST i jej jednostek. Ze względu na to, że jest to kwestia dość ocenna, należy również rozważyć uzyskanie interpretacji indywidualnej potwierdzającej możliwość stosowania danej metody kalkulacji prewspółczynnika przed jej wprowadzeniem.
Powiązane treści

Menedżer | Doradca podatkowy | Radca prawny
Tel.: +48 (22) 322 68 88