Zwolnienie z VAT usług szkoleniowych
- Bez kategorii
- 2 minuty
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 2555/24) zauważył, że brak jakichkolwiek regulacji prawnych, które wprowadzałyby standardy kształcenia i dokształcania w zakresie danego zawodu, nie wyklucza objęcia usług szkoleniowych zwolnieniem od podatku VAT.
Związek Logopedów (dalej: PZL) wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie podatku od towarów i usług. We wniosku zadał następujące pytania:
- Czy usługi szkoleniowe, które PZL będzie świadczył na rzecz logopedów będą zwolnione od podatku VAT?
- Czy PZL będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT również w przypadku usług szkoleniowych, gdy będzie je organizować we współpracy z podmiotem korzystającym z finansowania ze środków publicznych w całości lub w co najmniej 70%?
Istotnym w sprawie jest fakt, że przedmiotowe szkolenia nie miały być prowadzone
w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie ma bowiem ustawy regulujących wykonywanie zawodu logopedy. Brak jest odrębnych przepisów określających formę i zasady kształcenia zawodowego dla logopedów. W omawianej sprawie PZL nie działałby pod kontrolą właściwych instytucji państwowych.
Zdaniem PZL w obu przypadkach świadczone przez niego usługi szkoleniowe będą objęte zwolnieniem od podatku VAT. Innego zdania był organ, który uznał stanowisko PZL za nieprawidłowe.
WSA w Warszawie nie zgodził się z organem i uchylił zaskarżoną interpretację wskazując, że w całości podziela stanowisko PZL. Według WSA, zgodnie z orzecznictwem, kwalifikując usługi szkoleniowe jako zwolnione od podatku VAT należy badać ich cel oraz szukać podobieństwa do standardów w jakich świadczone są one przez podmioty prawa publicznego. Trudno jednak mówić o celach podobnych czy działaniu pod kontrolą Państwa
i spełnieniu analogicznych standardów do podmiotów prawa publicznego, kiedy prawo nie definiuje i nie kodyfikuje danego rodzaju szkolenia. Jeżeli takich standardów nie ma, to niemożliwe jest szukanie podobieństw.
Niewątpliwie jednak w niniejszej sprawie celem jest realizowany interes publiczny. W ocenie sądu w interesie publicznym jest dokształcanie zawodów, które wiążą się z usługami świadczonymi na rzecz obywatela, w szczególności usługami, które są powiązane z ochroną zdrowia, tak jak w przypadku logopedów.

Anna Markiewicz-Piluś
Konsultant
Tel.: +48 503 973 960