Od 30 czerwca podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (jak też podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych), mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w podatku dochodowym, na zasadach zbliżonych do tych, które obowiązują w specjalnych strefach ekonomicznych – jakkolwiek bez terytorialnego ograniczenia, typowego dla stref.
Zwolnienie przysługuje w związku z inwestycjami w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego przedsiębiorstwa, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w przedsiębiorstwie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa.
Podstawą zwolnienia jest decyzja, wydawana przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Decyzja o wsparciu może zostać wydana na czas od 10 do 15 lat.
Decyzja o wsparciu, poza wskazaniem okresu obowiązywania, określa przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki, które przedsiębiorca jest obowiązany spełnić, dotyczące:
- zatrudnienia przez przedsiębiorcę w związku z nową inwestycją, przez określony czas, określonej liczby pracowników;
- poniesienia przez przedsiębiorcę w określonym terminie kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji;
- terminu zakończenia realizacji nowej inwestycji, po upływie którego koszty inwestycji poniesione przez przedsiębiorcę nie mogą być uznane jako koszty kwalifikowane;
- maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych, jakie mogą być uwzględnione przy określeniu maksymalnej wysokości pomocy publicznej;
- kryteriów ilościowych i kryteriów jakościowych, do których spełnienia zobowiązał się przedsiębiorca;
- terenu, na którym nowa inwestycja zostanie zrealizowana z uwzględnieniem danych ewidencyjnych nieruchomości.
Przedsiębiorcy planujący rozwój już prowadzonej działalności powinni pamiętać o tej formie wsparcia, bo być może będzie to dla nich okazja do uzyskania zwolnienia podatkowego bez konieczności podejmowania działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (przypomnijmy, że specjalne strefy ekonomiczne mają w obecnym kształcie funkcjonować do 2026 r.).
Łyżką dziegciu we wprowadzonych rozwiązaniach podatkowych jest jednak jednoczesne wpisanie do ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych klauzul, które pozwalają na uchylenie zwolnienia ze skutkiem wstecznym, mimo wypełnienia przez podatnika formalnych warunków do korzystania ze zwolnienia. Zwolnienie nie będzie przysługiwało podatnikowi, jeżeli osiągnięcie dochodów z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu (lub z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej) będzie następowało „w związku z zawarciem umowy lub dokonaniem innej czynności prawnej lub wielu powiązanych czynności prawnych, dokonanych przede wszystkim w celu uzyskania zwolnienia od podatku dochodowego”. Nie jest jasne, w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze zwolnienia, w sytuacji w której podatnik strukturyzuje swoją działalność właśnie w celu skorzystania z niego – a trudno przecież korzystać ze zwolnienia niechcący.