Interpretacja ogólna w sprawie zmian stron umowy leasingu
Tydzień temu informowaliśmy o korzystnym wyroku NSA w sprawie cesji umów leasingowych [Więcej]. Dziś mamy w tej sprawie kropkę nad i – którą zdecydowało się postawić Ministerstwo Finansów publikując interpretację ogólną w sprawie zmian stron umowy leasingu [Link do interpretacji ogólnej].
Interpretacja wychodzi naprzeciw postulatom branży leasingowej i jej klientów, potwierdzając, że „zmianą „innych postanowień umowy” jest wyłącznie taka zmiana, w rezultacie której umowa przestałaby spełniać warunki uznania jej za umowę leasingu dla celów podatkowych.”
Co ciekawe, resort finansów odniósł się za jednym zamachem nie tylko do zagadnienia zmiany strony umowy na skutek cesji (wskazując że co do zasady cesja taka nie przekreśla możliwości późniejszych zmian umowy, np. wydłużenia okresu umowy albo zmiany harmonogramu płatności ), ale również do kontrowersyjnego zagadnienia sprzedaży przedmiotu umowy leasingu przez finansującego (czyli firmę leasingową) za kwotę niższą niż wartość rynkowa przedmiotu leasingu, ale odpowiadająca wartości niespłaconego przez korzystającego kapitału. Interpretacja jest w tej części bardzo zwięzła (składa się – co do meritum – w istocie z jednego zdania: „W konsekwencji, przychodem finansującego jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie z jednoczesnym zastrzeżeniem, że jeśli cena sprzedaży będzie na poziomie wartości kapitału niespłaconego przez korzystającego, należy przyjąć, że jest zgodna z wartością rynkową.”).
To krótkie stwierdzenie ma jednak ogromny ciężar gatunkowy i może bardzo istotnie wpłynąć na rynek leasingowy, umożliwiając firmom leasingowym sprzedaż przedmiotów leasingu na rzecz innych podmiotów gospodarczych, zainteresowanych kontynuowaniem pobierania opłat leasingowych (lub rozwiązaniem umowy i windykacją zaległych opłat, o ile spełnione są warunki do wypowiedzenia umowy leasingu określone zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego oraz konkretnej umowy leasingowej).