Zastosowanie reżimu IP BOX nadal budzi liczne wątpliwości, mimo wydanych 15 lipca 2019 r. objaśnień podatkowych.
IP BOX polega na opodatkowaniu niższą, bo 5% stawką PIT/CIT dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (kwalifikowanych praw IP). Do skorzystania z reżimu IP Box niezbędne jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, a praktyka pokazuje, że podatnik rozważający skorzystanie z reżimu IP BOX, powinien dokonać w szczególności analizy następujących zagadnień:
- czy jako podatnik prowadzi działalność B+R (i jeśli tak, to w jakim zakresie);
- czy określone prawa IP stanowią dla podatnika kwalifikowane prawa IP;
- czy kwalifikowane prawa IP zostały wytworzone/rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności B+R oraz
- czy dochód z ww. kwalifikowanych praw IP stanowi kwalifikowany dochód IP BOX.
W przypadku pozytywnej weryfikacji zastosowanie 5% stawki PIT/CIT w ramach reżimu IP BOX możliwe jest dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Potwierdza to wydana ostatnio interpretacja podatkowa z 28 sierpnia 2018 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.202.2020.2.AR).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podatnik co prawda planował skorzystać z reżimu IP BOX, jednak okoliczności takie jak zmienne środowisko biznesowe, krótki czas obowiązywania przepisów w tym zakresie oraz plany podatnika mogły skutkować późniejszą (jednak nadal w ciągu tego samego roku podatkowego) rezygnacją z ich skorzystania. Obrazując powyższe na przykładzie, podatnik mógłby w okresie styczeń-kwiecień skorzystać z reżimu IP BOX, a następnie z końcem kwietnia podjąć decyzję o rezygnacji z jego skorzystania.
Na tle tak przestawionego stanu faktycznego, podatnik miał wątpliwości w jaki sposób dokonać rozliczenia podatkowego. Jego zdaniem, wynik rozliczenia powinien być wypadkową korzystania z preferencyjnej stawki 5% CIT/PIT przez okres korzystania z reżimu IP BOX (styczeń-kwiecień) oraz standardowej stawki w stosunku do reszty danego roku podatkowego.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) powyższe podejście jest nieprawidłowe. Podatnik nie ma możliwości w trakcie trwania roku podatkowego podjąć decyzji o zaprzestaniu korzystania z reżimu IP BOX, a następnie o ponownym korzystaniu z tego reżimu. Oznacza to, że dopiero składając zeznanie roczne podatnik decyduje czy oraz w jakim zakresie skorzysta z preferencyjnego opodatkowania w stosunku do dochodu z kwalifikowanych praw IP w całym roku podatkowym.
Takie podejście implikuje obowiązek uiszczania w trakcie roku podatkowego zaliczek na PIT/CIT od całości dochodów, a więc łącznie z tymi dotyczącymi kwalifikowanych praw IP (odpowiednio na zasadach ogólnych według stawki 9%/19% CIT względnie 18%/32% lub 19% PIT). Zastosowanie stawki 5% może nastąpić dopiero w rocznym rozliczeniu. Ewentualna strata podatkowa w odniesieniu do danego kwalifikowanego prawa IP będzie mogła zostać z kolei rozliczana przez 5 kolejnych lat podatkowych, ale tylko z dochodem z danego kwalifikowanego prawa IP (brak możliwości rozliczania straty na zasadach ogólnych).