Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Wielu z nas odsapnie z ulgą i z nadzieją będzie wypatrywać, co nam przyniesie rok 2021.
Koniec roku oznacza jednak, że zbliża się termin na określone czynności związane z raportowaniem schematów podatkowych, w szczególności w odniesieniu do schematów transgranicznych.
Ponowne raportowanie schematów transgranicznych
Na skutek nowelizacji Ordynacji podatkowej z dniem 1 lipca 2020 roku, z mocy prawa unieważnione zostały numery schematów podatkowych nadane dotychczas schematom transgranicznym.
Jednocześnie na skutek nowelizacji [oraz w związku w związku z wydanym rozporządzeniem Ministra Finansów] na promotorów, korzystających oraz wspomagających nałożony został obowiązek ponownego zaraportowania schematów transgranicznych w odniesieniu do których pierwszej czynności związanej z ich wdrożeniem dokonano od 26 czerwca 2018 r. do 30 czerwca 2020 r.
Obowiązek ten dotyczy także sytuacji, kiedy schemat podatkowy transgraniczny był już wcześniej zaraportowany.
Terminy ponownego raportowania są zróżnicowane w zależności od podmiotu, którego dotyczą. Na podstawie Rozporządzenia terminy raportowania zostają przedłużone w odniesieniu do ponownego raportowania schematów transgranicznych:
- dla promotorów do dnia 31 grudnia 2020 r.
- dla korzystających do dnia 31 stycznia 2021 r. zaś
- dla wspomagających do 28 lutego 2021 r.
Obowiązek ponownego raportowania ma co do zasady obciążać ten podmiot, który raportował pierwotnie. Zatem jeśli pierwotnie raportował promotor np. doradca, to co do zasady obowiązek ten spoczywa na nim.
Powyższe raportowanie odbywać się będzie na obowiązującej już nowej schemie XML. Oznacza to, że w praktyce nie da się go zrealizować wykorzystując zachowany na dysku plik XML utworzony przy poprzednim raportowaniu.
Do końca kwietnia 2021 roku odroczony został również termin na złożenie informacji MDR-3 o skorzystaniu ze schematu podatkowego transgranicznego – jeśli do 31 grudnia 2020 r. korzystający dokonywał czynności będących elementem schematu podatkowego transgranicznego/uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową. Warto tu wskazać, że nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej wprowadziła również zmianę zasad podpisywania MDR-3. Nie będzie już, jak dotychczas konieczności podpisywania tej informacji przez wszystkich członków Zarządu. Wystarczające będzie jej podpisanie zgodnie z zasadami reprezentacji. Nadal jednak MDR-3 nie będzie mógł być podpisywany przez pełnomocnika.
Obowiązek ponownego raportowania nie dotyczy schematów innych niż transgraniczne czyli tzw. krajowych (w tym także tych, które były zgłoszone na podstawie tzw. innej szczególnej cechy rozpoznawczej).
Co ze schematami transgranicznymi wdrażanymi od 1 lipca 2020 roku?
W odniesieniu do schematów udostępnianych lub wdrażanych od 1 lipca 2020 roku, bieg terminów ustawowych rozpoczyna się od dnia 1 stycznia 2021 roku.
Od 1 stycznia 2021 roku także terminy dotyczące schematów transgranicznych udostępnionych/wdrażanych/co do których pierwszej czynności dokonano po tej dacie biegną normalnie zgodnie z Ordynacją Podatkową.
A co ze schematami tzw. krajowymi?
Terminy wskazane w regulacjach MDR w Ordynacji podatkowej nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do 30go dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19.
Powyższe terminy obowiązują wszystkich podatników, bez względu na to czy ich rok podatkowy kończy się 31 grudnia czy innego dnia.