Podatek u źródła do 30 czerwca 2020 bez zmian
Dzień przed Sylwestrem, gdy podatnicy byli już w szampańskich nastrojach, w Dzienniku Ustaw RP opublikowano Rozporządzenie (Rozporządzenie) zmieniające rozporządzenie z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania zmienionych przepisów o podatku u źródła.
Odroczono do 30 czerwca 2020 r. przepisy przewidujące specyficzną procedurę rozliczania (poboru) podatku u źródła (WHT) dla płatności powyżej 2 mln zł na rzecz jednego kontrahenta w roku podatkowym.
Co istotne, Rozporządzenie pozostaje bez wpływu na inne zmiany w zakresie podatku u źródła obowiązujące od 1 stycznia 2019 r., m.in.: obowiązek dochowania należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania niższej stawki, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku niezależnie od wysokości płatności, czy też zmianę definicji rzeczywistego właściciela, a także kwestie dodatkowego zobowiązania podatkowe czy zmiany zasad odpowiedzialności płatnika.
Co ciekawe, MF w uzasadnieniu Rozporządzenia potwierdził wcześniejszą zapowiedź nowelizacji ustawy o CIT. Zgodnie z tymi zapowiedziami, nowelizacja miałaby ograniczyć stosowanie specjalnej procedury dla wypłat powyżej 2M PLN do płatności na rzecz podmiotów powiązanych oraz do płatności dotyczących zysków pasywnych (odsetki, należności licencyjne, dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych).
Warto dodać, że w związku z odroczeniem procedury przewidującej konieczność występowania o zwrot podatku oraz składania oświadczeń, nie powinny, póki co występować okoliczności, w których podatnicy mogliby się narazić na surowe sankcje (od 1 stycznia 2020 r. ok. 25 mln zł lub kara pozbawienia wolności).
Czy można w takim razie otwierać szampana? Wydaje się, że co najwyżej małe prosecco, gdyż zmiany lub projekt ustawy, choć twardo zapowiadane przez Ministerstwo Finansów, nadal nie ujrzały światła dziennego. Możemy mieć tylko nadzieję, że nowelizacja dot. WHT jest na szczycie listy noworocznych postanowień Ministra Finansów na 2020 r. Jak wskazuje treść uzasadnienia Rozporządzenia, zmian w przepisach powinniśmy się spodziewać w pierwszej połowie roku.