Wymiana udziałów neutralna również w wykonaniu kilku udziałowców – interpretacja ogólna
Minister Finansów potwierdził, że wymiana udziałów może być neutralna podatkowo również gdy spółka nabywająca uzyskuje udziały od więcej niż jednego udziałowca.
Wymiana udziałów polega na wniesieniu aportem, czyli na poczet podwyższenia kapitału zakładowego/akcyjnego) udziałów w spółce (np. operacyjnej, produkcyjnej, nieruchomościowej) do innej spółki (np. holdingowej), w wyniku którego spółka nabywająca uzyska lub powiększy posiadaną większość głosów w spółce nabywanej. Przy spełnieniu warunków wskazanych w przepisach, wymiana udziałów jest neutralna w CIT i PIT dla uczestników. Warunek uzyskania lub powiększenia większości głosów w spółce nabywanej może być również spełniony w ciągu 6 miesięcy.
Wymiana udziałów często występuje w reorganizacjach np. przy wnoszeniu grupy spółek do spółki holdingowej lub przy wydzielaniu części grupy kapitałowej do danej spółki holdingowej.
Od 2015 r., wraz ze zmianą przepisów, pojawiła się wątpliwość czy jeżeli udziały będzie wnosił więcej niż jeden wspólnik i żaden z nich nie będzie miał powyżej 50%, to czy będą spełnione warunki dla neutralności podatkowej.
Organy podatkowe odmawiały neutralności podatkowej, wskazując, że po zmianie przepisów liczba mnoga „wspólnicy” została zastąpiona liczbą pojedynczą „wspólnik”.
Sądy administracyjne odrzucały to podejście, argumentując, że przepisy podatkowe należy interpretować celowościowo. Celem omawianych przepisów jest natomiast uproszczenie reorganizacji kapitałowych w celu poprawy efektywności rynku wewnętrznego. Sądy podkreślały, że zróżnicowanie skutków działań mających ten sam cel tylko w zależności od liczby osób, które zawiązały spółkę, mogłoby podważyć cel przepisu poprzez ograniczenie jego stosowania i prowadzić do niczym nieuzasadnionego zróżnicowania sytuacji prawnopodatkowej wspólników spółek kapitałowych. Dodatkowo, na neutralność podatkową wymiany udziałów dokonywanej przez kilku wspólników wskazywał ustawodawca w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej przepisy od 2015 r.
Interpretacja ogólna potwierdziła zatem obowiązującą już linię orzeczniczą o neutralności wymiany udziałów w wykonaniu więcej niż jednego wspólnika. Rozwiała ona wątpliwości w tym zakresie i będzie miała szczególne znaczenie dla osób planujących wymianę udziałów, w których żaden ze wspólników nie ma więcej niż 50% udziałów.
W przypadku planów przeprowadzenia aportu udziałów, zachęcamy do kontaktu z ekspertami MDDP.
Interpretacja ogólna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 7 maja 2021 r. Nr DD7.8203.1.2021 dotycząca stosowania przepisów o podatku dochodowym regulujących transakcje wymiany udziałów (akcji)