Zmiany w CIT 2019: koszt nabytych wierzytelności
Od 2019 r. dla podatników, którzy nabyli w ramach jednej transakcji pakiet co najmniej 100 wierzytelności bez wyodrębnienia ceny nabycia poszczególnych wierzytelności dochodem z takiego pakietu będzie nadwyżka przychodów uzyskanych z wierzytelności nad kosztem nabycia pakietu.
Za przychody z wierzytelności, które wchodziły w skład pakietu będą uznawane środki lub wartości otrzymane w wyniku uregulowania tych wierzytelności lub środki i wartości ze zbycia całości lub części wierzytelności wchodzących w skład pakietu, z wyjątkiem opłat, odsetek oraz odsetek za opóźnienie w zapłacie zobowiązań i kar, naliczonych po dniu nabycia pakietu wierzytelności.
Kosztem nabycia pakietu wierzytelności będzie z kolei cena nabycia takiego pakietu. Koszt będzie potrącany w okresie rozliczeniowym, w którym osiągnięty zostanie przychód z wierzytelności, do wysokości odpowiadającej temu przychodowi.
Nowe regulacje będą miały odpowiednie zastosowanie do nabycia pojedynczej wierzytelności tzn. podatnicy będą mieli prawo do rozpoznania kosztu podatkowego w wysokości osiągniętego przychodu, do wysokości ceny nabycia wierzytelności już w dacie otrzymania chociażby części płatności nabytej wierzytelności.
W przypadku pakietów wierzytelności nie będzie już konieczności rozliczania kosztów proporcjonalnie do wartości poszczególnych wierzytelności z danego pakietu.
Informacje o innych zmianach będziemy zamieszczać w naszych kolejnych publikacjach. Zachęcamy zatem do subskrypcji wpisów z bloga „Trochę o CIT”.