Spółka matka zachowuje prawo do zwolnienia dywidendy wypłaconej przez spółkę córkę przejętą w trakcie dwóch lat od wypłaty dywidendy – zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS z 15 maja 2018 r. (sygn. IPPB3/423-328/14-3/JBB), wydanej po pozytywnym wyroku NSA z 10 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 3431/15).
Przejęcie przez spółkę matkę spółki wypłacającej dywidendę powoduje wstąpienie przez nią we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejętej. Dotyczy to również warunku dwuletniego nieprzerwanego posiadania udziałów w spółce wypłacającej, który jest spełniony także gdy byt prawny spółki zależnej ustaje przed upływem okresu dwuletniego. Warunek nadal będzie spełniony, ponieważ przejęcie spółki zależnej nie będzie miało na celu wyzbycia się jej majątku, a jedynie jego przejęcie i dalsze wykorzystanie w spółce przejmującej.
Jest to zgodne z Dyrektywą 90/435/EWG w sprawie wspólnego systemu opodatkowania, której celem jest ułatwienie konsolidacji spółkom z państw członkowskich. Wprowadzenie warunku dwuletniego nieprzerwanego posiadania udziałów miało na celu wykluczenie zwolnienia, gdy udziały były zbywane w trakcie tego okresu.
Wskazana interpretacja i wyrok wyłamują się z negatywnej linii interpretacyjnej dominującej wśród organów. Wyrok NSA powinien mieć znaczenie nie tylko dla zwolnienia dywidend, ale także do zwolnienia z podatku u źródła odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy łączonymi spółkami.