Ryczałt od dochodów spółek, czyli tzw. estoński CIT to nowa forma opodatkowania obowiązująca od 2021 roku. Pozwala ona podatnikom CIT na odroczenie zapłaty podatku dochodowego (CIT) o 4 lub więcej lat, do momentu wypłaty zysków (dywidendy).
Podstawą opodatkowania estońskim CIT jest nie zysk spółki, a jej dochód.
w których udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są osoby fizyczne.
Oszczędności
Jedną z głównych korzyści wynikających z tego modelu opodatkowania jest niska stawka łącznego podatku CIT i PIT, która wraz z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu wynosi 20% dla małych przedsiębiorstw i podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz 25% w przypadku pozostałych spółek.
Pomniejszenie podatku PIT wynosi:
Poprawa płynności finansowej
Estoński CIT umożliwia odroczenie momentu zapłaty podatku o 4 lata lub więcej. Oznacza to, że spółka sama decyduje, kiedy i w jakiej wysokości wypłaci zysk udziałowcom.
Uproszczone rozliczenia
Przy opodatkowaniu estońskim CIT obowiązuje rozliczenie księgowe. Oznacza to brak obowiązku prowadzenia rachunkowości podatkowej (w tym ustalania podatkowych kosztów uzyskania przychodów oraz obliczania podatkowych odpisów amortyzacyjnych).
Możliwość rozliczania VAT kwartalnie (dla niektórych podatników)
Dokonamy analizy Państwa obecnej sytuacji pod kątem możliwości zastosowania reżimu opodatkowania estońskiego CIT przy spółkach już istniejących;
Udzielimy wsparcia przy wdrażaniu reżimu opodatkowania estońskim CIT w spółkach istniejących oraz nowopowstałych;
Przygotujemy symulację liczbową w oparciu o rzeczywiste dane finansowe wskazującą porównanie poziomu opodatkowania przy obecnie stosowanej formie rozliczenia oraz potencjalnego w przypadku przejścia na reżim opodatkowania estońskim CIT;
Zapewnimy bieżące wsparcie przy stosowaniu opodatkowania CIT.