1 stycznia 2024 r. kończy się okres zawieszenia stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych, uregulowanych w art. 24ca ustawy o CIT.
10%-owemu podatkowi minimalnemu będą podlegać spółki posiadające polską rezydencję podatkową i krajowe podatkowe grupy kapitałowe, które w roku podatkowym:
- poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub
- osiągnęły niższy niż 2% udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych.
Regulacje podatkowe przewidują szczególne zasady ustalania straty na potrzeby podatku minimalnego, co oznacza, że strata w ujęciu bilansowym nie musi skutkować opodatkowaniem podatkiem minimalnym.
Symulacje podatku sprzed kilku lat mogą nie odpowiadać już zasadom, które uległy zmianie od 1 stycznia 2023 r.
Podstawą opodatkowania, w dużym uproszczeniu będzie przychód z tzw. działalności operacyjnej przy czym możliwe są liczne wyłączenia i odliczenia. Aby je zastosować istotne jest m.in. prawidłowe zidentyfikowanie relacji własności – grupy powiązań, w szczególności tych kapitałowych.
MDDP zapewni Państwu kompleksowe wsparcie w zakresie rozliczania podatku minimalnego, łącząc doświadczenie naszych ekspertów z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, cen transferowych i rachunkowości.
Jakie podmioty będą płacić podatek minimalny?
Podatek minimalny może obciążyć firmy z tych segmentów gospodarki, które charakteryzują się niską dochodowością lub okresowymi stratami tj. branża:
- HORECA,
- transportowa,
- nieruchomościowa,
- przemysłowa,
- przetwórcza,
- handlu hurtowego i detalicznego,
- budowlana
Bez znaczenia pozostaje fakt czy strata lub zysk na poziomie poniżej 2% spełniały zasadę ceny rynkowej.
Posłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się jeszcze #WIĘCEJ na temat podatku minimalnego
Posłuchaj też na YouTube -> link do odcinka
Jak możemy pomóc?
Przygotowaniu do obliczania podatku minimalnego m.in. poprzez szkolenia dla grup kapitałowych (w tym podmiotów posiadających rozbudowane struktury spółek) dla kadry zarządzającej finansami i pracowników – mamy już doświadczenie w organizacji takich szkoleń dla naszych Klientów.
Ustaleniu możliwości zastosowania wyłączeń z opodatkowania podatkiem minimalnym, w tym tych na podstawie zapisów dotyczących podmiotów powiązanych.
Kalkulacji i wsparciu w obliczeniu straty i rentowności dla celów podatku minimalnego.
Przeanalizowaniu czy ponoszone obciążenia z grupy kapitałowej mają wpływ na podstawę opodatkowania i czy poniesiona strata związana jest z przyjętym modelem funkcjonowania w grupie.
Wyliczeniu podstawy opodatkowania oraz samego podatku minimalnego z uwzględnieniem ustawowych odliczeń.
Szczegółowej identyfikacji podmiotów powiązanych wraz z przygotowaniem stosownej procedury gotowej do wdrożenia w organizacji oraz check-listy, która w prosty sposób wskaże jak prawidłowo identyfikować powiązania. Naszym Klientom oferujemy również test powiązań oraz ocenę konkretnych, pojedynczych przypadków pod kątem ich istnienia.
Wszystkich bieżących wątpliwościach związanych z podatkiem minimalnym.
Zapraszamy do kontaktu

Konrad Medoliński
Starszy Menedżer | Doradca podatkowy E: Konrad.Medolinski@mddp.pl T: (+48) 504 666 447

Marta Klepacz
Starszy Menedżer E: marta.klepacz@mddp.pl T.: (+48) (22) 322 68 88

Agnieszka Piętak
Manager | MDDP Outsourcing E: agnieszka.pietak@mddp-outsourcing.pl T: (+48) 797 666 927