Kto kupi firmowy sprzęt ze zniżką, zapłaci podatek i składki
Pracodawcy często oferują pracownikom możliwość zakupu służbowego sprzętu, takiego jak laptopy czy samochody, po preferencyjnych cenach. Mimo że wydaje się to korzystnym rozwiązaniem dla obu stron, w praktyce może oznaczać to problemy z rozliczeniem. Zgodnie bowiem z ustawą o PIT, odkupienie mienia po niższej cenie od pracodawcy stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy.
Jak tłumaczy Dorian Jabłoński, starszy konsultant w zespole podatków osobistych i doradztwa dla pracodawców:
„Taki przychód powinien być opodatkowany na takich samych zasadach jak inne składniki wynagrodzenia. Opodatkowaniu podlegać będzie kwota będąca różnicą między wartością rynkową przekazywanego sprzętu a kwotą zapłaconą przez pracownika. Pracodawca odpowiada za ustalenie wartości rynkowej przekazywanego sprzętu oraz wysokości przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu”.
W takiej sytuacji powstają także wątpliwości co do konieczności płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nasz ekspert wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne, jeśli polegają na możliwości zakupu po niższych cenach towarów czy usług.
„Teoretycznie, jeśli odkupienie sprzętu po preferencyjnej cenie zostałoby zapisane w regulaminie wewnętrznym pracodawcy, można by argumentować, że zwolnienie ze składek ma zastosowanie.
Jednak ZUS w ostatnio wydawanych interpretacjach kwestionuje takie podejście, twierdząc – wbrew literalnemu brzemieniu przepisów – że zwolnienie dotyczy wyłącznie nowych towarów specjalnie zakupionych w tym celu przez pracodawcę. W efekcie zastosowane zwolnienie mogłoby zostać zakwestionowane przez ZUS podczas kontroli”.
***
#WIĘCEJ w serwisie Prawo.pl >> https://www.prawo.pl/podatki/zakupy-firmowego-sprzetu-ze-znizka-problem-z-pit-i-zus,530676.html.