Które instalacje w branży przemysłowej podlegają podatkowi od nieruchomości?
- Trochę o CIT
- 2 minuty
Obowiązujące od 2025 roku regulacje dotyczące podatku od nieruchomości wpłynęły na branżę przemysłową. W tym oraz w serii kolejnych artykułów wskażemy najczęściej identyfikowane przez ekspertów MDDP zagadnienia, które dotyczą właśnie przemysłu.
Czy instalacje przemysłowe to budowle?
Zmiana definicji budowli i budynku powoduje, że obiekty i urządzenia, które do końca 2024 r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, mogą być uznane za przedmioty, które należy zgłosić w deklaracji podatkowej. Problem ten dotyczy m.in. instalacji technologicznych w zakładach przemysłowych.
Instalacja przemysłowa będzie z pewnością traktowana jako budowla opodatkowana od swojej wartości, jeśli będzie ona :
- wolno stojąca oraz
- trwale związane z gruntem.
Wynika to wprost z definicji budowli, a konkretnie z pozycji 25 Załącznika nr 4 do ustawy podatkowej.
W pozostałych przypadkach trzeba ustalić, czy dana instalacja zapewnia możliwość użytkowania zgodnie z przeznaczeniem:
- budynku – wtedy dana instalacja nie będzie podlegać opodatkowaniu jako budowla;
- innej budowli wymienionej w Załączniku nr 4 do ustawy podatkowej – wtedy instalację należy opodatkować od jej wartości.
W praktyce zdarzają się przypadki, że środek trwały nazwany instalacją obejmuje zarówno rurociągi stanowiące element nie tyle instalacji, co sieci technologicznej, jak i przewody lub urządzenia, które nie będą wchodziły w skład takiej sieci. W tej sytuacji opodatkowaniu jako budowla będzie podlegać tylko części danego środka trwałego.
Jaki podatek od instalacji w oczyszczalni?
Odrębnie potraktowane zostały przez ustawodawcę niektóre instalacje wchodzące w skład oczyszczalni ścieków, a konkretnie:
- instalacja do odwadniania osadów;
- instalacja do odgazowywania.
Dlatego przedsiębiorcy, którzy posiadają oczyszczalnie ścieków funkcjonujące w ramach większego zakładu produkcyjnego, ale również jako nienależne kompleksy przemysłowych oczyszczalni ścieków, powinni zweryfikować istnienie wymienionych instalacji, które z dużym prawdopodobieństwem będą przez organy podatkowe uznane za budowle.
***
Podsumowanie PON:
Praktycznie wnioski z przeglądów i rozbieżności w deklaracjach – jak przygotować się na wezwania ze strony organów podatkowych?
Więcej na temat doświadczeń ekspertów MDDP z przeglądów podatkowych dotyczących nieruchomości komercyjnych oraz zakładów przemysłowych będzie można usłyszeć już 24 kwietnia 2025 r. podczas darmowego webinaru pt. „Podsumowanie PON: Praktycznie wnioski z przeglądów i rozbieżności w deklaracjach – jak przygotować się na wezwania ze strony organów podatkowych?”.
Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy pod adresem:
https://www.mddp.pl/podsumowanie-pon-praktycznie-wnioski-z-przegladow-i-rozbieznosci-w-deklaracjach-jak-przygotowac-sie-na-wezwania-ze-strony-organow-podatkowych/.
Powiązane treści

Menedżer
Tel.: +48 570 898 499