Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem REIT-ów infrastrukturalnych
Jest szansa na przełom w obszarze, na którego temat toczy się dyskusja w Polsce od wielu lat. Chodzi o możliwość wprowadzenia tzw. REIT-ów (Real Estate Investment Trust), czyli funduszy inwestycyjnych zarządzających i czerpiących dochody z różnego rodzaju nieruchomości przynoszących regularne wpływy.
Pod koniec ubiegłego roku minister finansów potwierdził, że w resorcie toczą się intensywne prace nad wprowadzeniem w Polsce tego instrumentu. Dziś wiadomo już nieco więcej. Kluczową informacją jest fakt, że znacząco rozszerzony ma być zakres, jaki REIT-y mają obejmować.
Warto podkreślić, że przygotowania do wprowadzenia w Polsce REIT-ów tradycyjnych są praktycznie na ukończeniu, a szczegóły mamy poznać niebawem. Co więcej, ministerstwo finansów jest obecnie na zaawansowanym etapie prac nad założeniami wprowadzającymi REIT-y w Polsce, w tym również w wariancie infrastrukturalnym. Będą one częścią pakietu dotyczącego publicznego rynku kapitałowego – relacjonuje przedstawiciel ministerstwa finansów.
To bardzo ważna informacja z punktu widzenia zarówno rynku inwestycyjnego w Polsce (w tym również inwestorów indywidualnych), jak i zagranicznego kapitału.
Przypomnijmy, że REIT (Real Estate Investment Trust) to forma inwestowania w nieruchomości (różnego rodzaju) umożliwiająca udział w rynku, bez konieczności bezpośredniego zakupu budynków czy gruntów.
Zdaniem eksperta
W tym kontekście Piotr Paśko – partner, doradca podatkowy w zespole nieruchomości MDDP – zauważa, że:
„Temat REIT-ów infrastrukturalnych pojawił się podczas konferencji w kwietniu ubiegłego roku. Już wtedy sygnalizowano możliwość uwzględnienia REIT-ów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). W tym kontekście warto zastanowić się, czy REIT-y posiadające operacyjne farmy fotowoltaiczne, wiatrowe czy magazyny energii mogłyby zostać zakwalifikowane jako infrastrukturalne, ale raczej tak”.
Nie ulega jednak wątpliwości, że im szerszy będzie katalog dozwolonych inwestycji dla polskich REIT-ów, tym lepiej.
„Oczywiście nie oznacza to, że od razu powstanie kilkanaście czy kilkadziesiąt REIT-ów infrastrukturalnych, ale jeśli regulacje zostaną dobrze skonstruowane, to inwestorzy na pewno będą analizować opłacalność takich struktur” – podkreśla nasz ekspert.
#WIĘCEJ w serwisie XYZ.pl >>
https://xyz.pl/ministerstwo-finansow-pracuje-nad-wprowadzeniem-reit-ow-infrastrukturalnych/.
***
Zapraszamy również na naszą stronę dedykowaną branży nieruchomościowej >>
https://www.mddp.pl/doradztwo-dotyczace-nieruchomosci/.