26 kwietnia 2018 roku Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na dwie Interpelacje poselskie (nr 21099 oraz 21100) dotyczące uproszczonego sprawozdania finansowego (CIT-TP/PIT-TP) oraz informacji dotyczących umów z nierezydentami (ORD-U).
Jak poprawnie wypełnić CIT-TP/PIT-TP?:
- Pod pojęciem przychody w sformułowaniu „procentowy udział w przychodach” należy uwzględnić sumę wszystkich pozycji przychodowych z rachunku zysków i strat,
- Identyfikacja powiązań podatnika (pola 8-11 formularza) powinna odnosić się do istnienia powiązań na każdy dzień roku podatkowego. Oznacza to, że jeśli w którymkolwiek dniu roku podatkowego warunek wskazany w danym polu został spełniony, należy zaznaczyć w tym polu odpowiedź „tak”.
- Jeżeli podmiot realizował transakcje danego typu z kontrahentami z różnych krajów, powinien je zsumować i wykazać w jednym formularzu.
- W sekcji F formularza w kolumnie „Kody państw siedziby strony transakcji” wskazać można dowolną (tj. bez limitu górnego) liczbę kodów krajów, z którymi podmiot dokonywał transakcji.
Minister Finansów podkreślił również, że na ukończeniu są prace nad wydaniem praktycznego poradnika w zakresie sprawozdań CIT-TP/PIT-TP. W poradniku znaleźć mają się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania. Niestety nie zostało wskazane, w jakim terminie wskazany poradnik się ukaże.
W dalszej perspektywie planowana jest zmiana wzoru formularzy tak, aby ich wypełnienie stanowiło mniejsze obciążenie dla podatników.
ORD-U
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministra Finansów, jeżeli podmiot realizował zapłaty należności na rzecz podmiotów z tzw. „rajów podatkowych” z tytułu transakcji (lub innych zdarzeń) lub zawierał z tymi podmiotami umowę spółki bądź wspólnego przedsięwzięcia, zobowiązany jest do złożenia ORD-U (Czytaj: ORD-U vs CIT-TP). Obowiązek ten dotyczy również podmiotów, które poza transakcjami (lub innymi zdarzeniami) z podmiotami z tzw. „rajów podatkowych” w formularzu CIT-TP/PIT-TP ujmują również transakcje z podmiotami powiązanymi.