Pierwsze rozliczenie podatku minimalnego coraz bliżej, a wątpliwości coraz więcej
Krajowy minimalny CIT wchodzi w życie już za niecały miesiąc, a dotyczyć będzie tych podatników, którzy w 2024 r. zanotowali stratę z działalności operacyjnej lub osiągnęli rentowność nie większą niż 2 proc. Podatek ma na celu zapobieganie nieuczciwej optymalizacji, o które oskarżane były firmy zbyt długo wykazujące stratę lub szczególnie niską rentowność.
Przepisy w tym zakresie budzą wiele wątpliwości wśród podatników. Jedna z nich dotyczy wyłączenia z opodatkowania. Ustawodawca przewidział całą listę sytuacji, w której danina nie będzie wymagana. Dotyczy to m.in. tych, którzy posiadają status małego podatnika, a także tych, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w danym roku lub dwóch następujących po nim latach podatkowych.
Zdaniem eksperta
Konrad Medoliński, starszy menedżer, doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że:
„Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze rozliczenie minimalnego CIT nastąpi jeszcze w tym miesiącu, liczba pytań, które rodzi ten podatek, jest zdecydowanie zbyt duża. Nie do końca jest jasne, czy każdy nowy podatnik może korzystać z wyłączenia z opodatkowania. Ustawodawca zawarł wyjątek od wyjątku, który dotyczy podmiotów powstałych w wyniku reorganizacji lub wniesienia aportu na poczet jego kapitału”.
Wątpliwości dotyczą także wyłączenia dla grup spółek. Organy podatkowe przez długi czas stały na stanowisku, że mogą z niego skorzystać jedynie polscy rezydenci lub spółki należące do podatkowych grup kapitałowych. W lutym jednak zaprezentowały inne podejście, zgadzając się na zwolnienie z minimalnego CIT także grup spółek z zagranicznym podmiotem dominującym. Konrad Medoliński wskazuje na niejasności, które w tym zakresie pozostały:
„Wyjaśnienia wymaga również to, czy wszystkie spółki z grupy kapitałowej można włączyć do tzw. rozszerzonej PGK, aby ich łączna rentowność przesądziła o tym, że grupa nie podlega minimalnemu podatkowi. Przepis nie jest jednoznaczny, ale interpretacje indywidualne wskazują na dowolność wyboru podmiotów, które ujmiemy w skonsolidowanej rentowności” – dodaje ekspert.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/cit/artykuly/9750824,pierwsze-rozliczenie-podatku-minimalnego-coraz-blizej-a-watpliwosci-c.html.