Podatek od nieruchomości. MF robi ukłon w stronę gmin
Zapraszamy do lektury wywiadu Rafała Krana – partnera, doradcy podatkowego z zespołu nieruchomości MDDP – na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
Fragment wywiadu:
– Ministerstwo Finansów opublikowało raport z konsultacji drugiej wersji projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z tego raportu wynika, że resort nie uwzględnił wielu uwag organizacji i podatników, np. tych odnoszących się do opodatkowania urządzeń budowlanych jako budowli. Co Pan o tym sądzi?
– Trzecia wersja projektu, którą Ministerstwo Finansów najpewniej niebawem opublikuje, będzie zawierała głównie zmiany na korzyść gmin. Ze wspomnianego raportu z konsultacji wynika, że resort uwzględni wiele uwag samorządów. O ile zatem do drugiej wersji projektu wprowadzono wiele zmian korzystnych dla podatników, o tyle teraz niektóre rozwiązania mogą znowu iść w niekorzystną dla nich stronę. Przy czym nie będzie to żadna rewolucja.
– Co ma się zmienić na niekorzyść podatników?
– Możemy się spodziewać zmian dot. urządzeń technicznych i instalacji przemysłowych. Zgodnie bowiem z drugą wersją projektu, miały one być opodatkowane tylko od części budowlanych. Jednakże gminy podczas konsultacji wskazywały, że wskutek tej zmiany stracą dochody. Dlatego też zaproponowały zachowanie status quo, co ma zostać uwzględnione. Wskutek tego np. wolnostojące urządzenia techniczne, takie jak myjnie samochodowe, węzły betoniarskie, transformatory, miałyby być opodatkowane w całości, a nie tylko ich części budowlane.
Warto jednak zaznaczyć, że dziś opodatkowanie tych urządzeń nie jest jednolite w całym kraju, a sądy administracyjne różnie podchodziły do tej kwestii.
***
Cały wywiad dostępny w Dzienniku Gazecie Prawnej >>
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9617770,podatek-od-nieruchomosci-mf-robi-uklon-w-strone-gmin-wywiad.html.