Ministerstwo Finansów planuje opodatkować firmy/osoby prawne i osoby fizyczne , którzy zamierzają wyprowadzić się poza terytorium Polski lub na stałe przenieść swój biznes zagranicę.
Kiedy dojdzie do opodatkowania exit taxem?
Exit tax będzie dotyczył sytuacji, w której:
- nastąpi przeniesienie składnika majątku podatnika poza terytorium Polski, w wyniku którego polski fiskus utraci w całości lub w części prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku, przy czym przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu;
- nastąpi zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, w wyniku której polski fiskus utraci w całości lub w części prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością tego podatnika, w związku z przeniesieniem jego siedziby lub zarządu do innego państwa.
Istotą opodatkowania nowym podatkiem jest fakt, przeniesienia poza granice Polski składnika majątku, rezydencji lub przeniesienia działalności gospodarczej za granicę.
Exit tak znajdzie zastosowanie również w sytuacji nieodpłatnego przekazania innemu podmiotowi składnika majątku położonego w Polsce, jak również wniesienia majątku do podmiotu innego niż spółka lub spółdzielnia.
Jaka stawka podatku znajdzie zastosowanie?
19% podstawy opodatkowania dla osób prawnych.
19% i 3% dla osób fizycznych.
Stawka 19% znajdzie zastosowanie w przypadku kiedy ustala się podstawę opodatkowania, natomiast stawka 3% w sytuacji gdy do ustalenia podstawy opodatkowania nie dochodzi.
Wydawać się również może, że stawka 3% podatku znajdzie zastosowanie do sytuacji przeniesienia składnika majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Ustawa w tym wypadku wymienia ogół praw i obowiązków w spółce osobowej, udziały w spółce, akcje i inne papiery wartościowe, pochodne instrumenty finansowe oraz tytułu uczestnictwa w funduszach kapitałowych, jeżeli podatnik miał miejsce zamieszkania na terytorium Polski przez okres co najmniej piecu lat przed dniem zmiany rezydencji podatkowej. Projekty przepisów w tym zakresie nie są jednak do końca jasne.
Od czego zapłacimy podatek?
Opodatkowaniu ma podlegać nadwyżka wartości rynkowej przenoszonego składnika majątku, w tym wynikającego ze zmiany rezydencji podatkowej, ustalanej na dzień jego przeniesienia ponad jego wartość podatkową. Wartość podatkowa to wartość składnika majątku, niezaliczona uprzednio do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.
Innymi słowy, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa składników majątkowych pomniejszona o ich wartość podatkową netto/koszt nabycia netto.
Kiedy powstanie obowiązek podatkowy?
Obowiązek podatkowy powstanie w dniu przeniesienia składnika majątku poza Polskę, to jest dzień poprzedzający dzień, w którym składnik ten przestaje być przypisany do działalności prowadzonej w Polsce.
Jak i kiedy zapłacić podatek?
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklarację o wysokości osiągniętego dochodu z niezrealizowanych zysków do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód z niezrealizowanych zysków oraz w tym terminie należy wpłacić do właściwego urzędu skarbowego należny podatek.
Czy ustawodawca przewidział ulgi od podatku?
Podatkowi nie będą podlegały sytuacje, w których mimo zmiany rezydencji podatkowej, składniki majątku pozostaną związane z zagranicznym zakładem podatnika, który zmienił rezydencję podatkową.
Exit tax nie znajdzie zastosowania, jeżeli wartość rynkowa składnika majątkowego przenoszonego za granicę nie przekracza 2.000.000 zł
Opodatkowanie podatkiem od niezrealizowanych zysków nie wystąpi również, jeżeli dany składnik majątkowy jest przenoszony poza granice Polski na czas określony nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy pod warunkiem, że przeniesienie składnika majątkowego jest bezpośrednio związane z polityką zarządzania płynnością przedsiębiorstwa, a przeniesienie papierów wartościowych lub innych składników majątkowych następuje na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności.
Ponadto, zwolnione z opodatkowania exit tax jest przeniesienie składnika majątku na cele pożytku publicznego. Ze zwolnienia skorzystają również składniki przeznaczone na służbowy użytek pracowników, bezpośrednio związane z wykonywaną pracą, niestanowiące aktywów trwałych lub obrotowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Przepisy przewidują również możliwość rozłożenia należnego podatku na raty, na okres nie dłuższy niż 5 lat licząc od końca roku podatkowego. Decyzję o rozłożeniu podatku na raty podejmować ma naczelnik właściwego urzędu skarbowego, biorąc przede wszystkim pod uwagę realne ryzyko unikania zapłacenia podatku należnego.
Powyższe wynika z projektu przepisów, a ostateczny kształt podatku od wyprowadzki może być inny.