Jedną z kategorii transakcji kontrolowanych, jaką należy wykazać w ramach formularza TP-R jest transakcja udostępnienia / korzystania z dóbr niematerialnych.
Organy podatkowe od jakiegoś czasu wyraźnie interesują się tymi transakcjami, szczególnie w odniesieniu do kwestii własności prawnej i ekonomicznej oraz zasadności naliczania opłat licencyjnych przez licencjodawcę.
Informację o tym, jak właściwie zaraportować tego typu transakcje w ramach formularza TP-R znajdziemy zarówno w Rozporządzeniu TP-R, jak i w dokumencie MF, który omawiamy w naszym cyklu.
Poniżej przedstawiamy dwie wątpliwości zaadresowane w ramach wyjaśnień MF:
- Czy jeśli w ramach Transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym udzielana jest licencja na kilka wartości niematerialnych jednego rodzaju, dla których ustalone zostały różne stawki licencyjne określone procentowo (np. dla trzech różnych marek ustalono stawki 3%, 5% i 7%), to czy transakcję taką można wykazać w Informacji TPR w jednej pozycji?
Jeśli w lokalnej dokumentacji cen transferowych transakcja wykazana została jako Transakcja kontrolowana o charakterze jednorodnym, to w Informacji TPR należy ją wykazać analogicznie, tj. w jednej pozycji. Nie należy dzielić transakcji jednorodnej wyłącznie na potrzeby Informacji TPR na kilka transakcji z uwagi na zastosowanie kilku stawek licencyjnych.
W polu Poziom opłaty należy wskazać stawkę właściwą dla przedmiotu licencji, który jest dla danej transakcji wiodący, np. według udziału dobra niematerialnego w łącznej wartości transakcji lub według innego uzasadnionego kryterium wskazanego przez podmiot […]
W ramach wydanych wyjaśnień MF podkreśla, żeby na potrzeby formularza TP-R nie należy dzielić sztucznie jednorodnej transakcji na kilka przepływów.
Nie znajdziemy więc tutaj jednoznacznej odpowiedzi, w jaki sposób zaraportować daną transakcję, składającą się z kilku przepływów (MF odwołuje się bowiem do sposobu jej prezentowania w dokumentacji lokalnej). Naszym zdaniem w przypadku tego pytania, kluczowa jest analiza, czy kilka przepływów (w ramach jednej transakcji jednorodnej) może zostać zweryfikowanych za pomocą jednej analizy porównawczej. Nie mniej istotna jest również jednolitość ekonomiczna przepływów, które agregujemy jako transakcję jednorodną.
Jeśli dwa wskazane powyżej warunki są spełnione, jak również spełnione są kryteria porównywalności wskazane w Rozporządzeniu, transakcję należy udokumentować i przedstawić w formularzu TP-R łącznie, w sposób zgodny ze wskazówkami MF.
- Jak postąpić, jeśli w Transakcji kontrolowanej cena wyrażona jest w więcej niż jednej formie, np. w transakcji udzielenia licencji wynagrodzenie składa się zarówno z prowizji wyrażonej w %, jak i kwoty ryczałtowej (lub w inny sposób łączący kilka składników ceny)?
W przypadku gdy w Transakcji kontrolowanej cena wyrażona jest w więcej niż jednej formie, w sekcji E w polu Rodzaj jednostki miary należy podać wszystkie przyjęte w transakcji formy ceny (np. procent prowizji od sprzedaży i stała kwota ryczałtowa).
Natomiast informacje dotyczące Ceny minimalnej, Ceny maksymalnej, Ceny porównywalnej min., Ceny porównywalnej maks. należy podać w odniesieniu do tego elementu ceny, który jest przedmiotem analizy porównawczej, zgodnie z informacjami zawartymi w lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Oznaczałoby to, że w przypadku gdy opłata licencyjna składa się dwóch elementów, tj. opłaty % i ryczałtu, możliwe jest przeprowadzenie analizy porównawczej i zaraportowanie wyników tej analizy w odniesieniu do jednego elementu ceny np. opłaty %.
Jednakże technicznie formularz TP-R nie do końca umożliwia nam zaraportowanie takiego przypadku.
Mając na uwadze powyższe, pomimo wyjaśnień MF w odniesieniu do raportowania transakcji, po stronie podatników nadal mogą pojawić się wątpliwości, w jaki sposób je odpowiednio raportować.
Dlatego zachęcamy Państwa do rozpoczęcia prac nad wypełnieniem formularza jak najszybciej oraz skorzystania z naszej aplikacji, w ramach której znajdą Państwo podpowiedzi, w jaki sposób zaraportować poszczególne pozycje.