Transakcje finansowe stanowią odrębną grupę transakcji zgodnie z formularzem TPR. Przejawia się to w tym, że, transakcje związane z (i) udzieleniem / uzyskaniem finansowania (kredyt, pożyczka, obligacje, itp.), (ii) zarządzaniem płynnością (cashpooling), o którym pisaliśmy ostatnio (iii) udzieleniem / otrzymaniem gwarancji czy (iv) zdeponowaniem / przyjęciem depozytu powinny być raportowane w specjalnie do tego przeznaczonej kategorii C (transakcje finansowe oznaczone kodami 1201-1204 lub 2201-2204).
W przypadku transakcji finansowych, oprócz standardowych informacji, raportowanych w formularzu TPR w przypadku wszystkich transakcji (tj. kategorii transakcji kontrolowanej oraz wartości transakcji) podatnicy będą musieli zaraportować jeszcze inne dane finansowe, takie jak:
- Wartość kapitału,
- Waluta finansowania,
- Kwota odsetek,
- Wartość zadłużenia.
Z naszych doświadczeń wynika, że zaraportowanie wskazanych powyżej danych może być mocno problematyczne dla podatników ze względu na fakt, że:
- każda ze wskazanych powyżej wartości powinna być raportowana w innym formacie liczbowym (niektóre dane powinny zostać zaraportowane w milionach, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, inne natomiast jako dodatnie liczby całkowite),
- w przypadku transakcji finansowych realizowanych w walucie obcej, część danych powinna być raportowana w tejże walucie, natomiast część danych powinna zostać przeliczona na PLN,
- w przypadku transakcji gwarancji i poręczeń, podatnicy będą musieli zaraportować dane finansowe poprzez uzupełnienie pól z nazwami charakterystycznymi typowo dla transakcji pożyczkowych takich jak wartość kapitału, kwota odsetek czy wartość zadłużenia.
Jak więc sprostać temu wyzwaniu?
Na pewno podatnicy, przy uzupełnieniu wskazanych powyżej danych, powinni posiłkować się (i) objaśnieniami co do sposobu sporządzenia informacji o cenach transferowych, które to stanowią załącznik do rozporządzenia dot. TPR z dnia 21 grudnia 2018 roku, oraz (ii) dokumentem wydanym przez MF „TPR Informacja o cenach transferowych, Pytania i odpowiedzi”. W dokumentach tych znajdziemy wiele przydatnych informacji, które wskazują m.in. że:
- wartością transakcji jest wartość w kwocie netto w złotych (bez uwzględnienia VAT) na ostatni dzień roku, za który składany jest TPR i określa się ją zgodnie z art. 11l ust 1, 2 i 4 ustawy o CIT,
- kwotą kapitału jest łączna kwota kapitału w walucie zgodnie z zawartą umową dotyczącą finansowania lub depozytu, lub jeśli umowa nie została zawarta kwota wynikająca z innych dokumentów. W przypadku gwarancji lub poręczeń w tym polu uzupełnia się wartość sumy gwarancyjnej,
- wartością zadłużenia jest rzeczywista kwota zadłużenia lub kwota depozytu w złotych, stanowiąca średnią arytmetyczną z początku i końca okresu , za jaki sporządzany jest formularz TPR. W przypadku gwarancji lub poręczeń uzupełnia się wartość faktycznie poręczanego lub gwarantowanego zobowiązania (również jako średnią arytmetyczną),
- kwotą odsetek jest łączna kwota odsetek zapłaconych lub otrzymanych w roku, za który sporządzany jest formularz TPR, wraz z dodatkowymi ewentualnymi prowizjami związanymi z udzieleniem lub uzyskaniem finansowania. W przypadku poręczeń i gwarancji w tym miejscu uzupełnia się wartość wynagrodzenia zapłaconego lub uzyskanego za udzielenie lub uzyskanie poręczenia lub gwarancji. Kwotę odsetek uzupełnia się w walucie, w jakiej wypłacono dane finansowanie.
Wskazane powyżej kwestie stanowią podstawowe dane i informacje, które każdy z podatników realizujący transakcje finansowe przekraczające ustawowe progi będzie musiał zaraportować w formularzu TPR. A im dalej w przysłowiowy las, tym ciemniej i więcej potencjalnych problemów.
Jak bowiem w formularzu TPR należy zaraportować wartość pożyczki / kredytu w przypadku linii kredytowej z ustalonym limitem, jeśli wykorzystanie pożyczki / kredytu może być zmienne w trakcie roku?
Albo jak należy kwalifikować i raportować pożyczki długoterminowe, w których nominalna wartość zadłużenia z umowy przekracza próg dokumentacyjny, ale wartość zadłużenia w raportowanym okresie jest poniżej aktualnych progów?
Czy transakcje typu cashpooling należy wykazać w formularzu TPR odrębnie jako pozycje dodatnie i ujemne czy saldem (odpowiednio jako pozycję dodatnią albo ujemną)?
Jak zaraportować kilkanaście / kilkadziesiąt ciągnięć (transz) pożyczki (ze zmieniającą się marżą) sklasyfikowanych jako jedna jednorodna transakcje?
Jak postąpić w przypadku transakcji pożyczki, w której oprocentowanie jest stałe, ale zmienia się np. kwartalnie?
Jak zaraportować w formularzu TPR odsetki naliczone, skoro w polu „kwota odsetek” powinno podać się wyłącznie odsetki zapłacone lub otrzymane?
To tylko niektóre z problemów, które podatnicy będą musieli rozstrzygnąć przed 31 grudnia b.r. Pytań jest dużo, a odpowiedzi bardzo często nie są oczywiste. Dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z naszej autorskiej aplikacji, która ułatwia przygotowanie formularzy TP-R. Aplikacja podpowie Państwu w jakim formacie należy zaraportować dane wartości w przypadku transakcji finansowych, a ponadto zawiera cenne wskazówki i porady oparte na naszych doświadczeniach i praktyce. Po więcej informacji na temat aplikacji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.