Wraz z nowelizacją przepisów z zakresu cen transferowych w 2017 r. i 2019 r. zmieniała się definicja transakcji, determinująca czy dany przepływ należy uznać za transakcję na gruncie cen transferowych. Jeżeli tak, będzie on podlegał obowiązkom dokumentacyjnym.
Dla przypomnienia:
- do 31 grudnia 2016 r. obowiązkom z zakresu cen transferowych podlegały transakcje,
- do 31 grudnia 2018 r. obowiązkom z zakresu cen transferowych podlegały transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty),
- od 1 stycznia 2019 r. obowiązkom z zakresu cen transferowych podlegają transakcje kontrolowane tj. identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
Pomimo co raz większego uszczegółowiania, jakie przepływy pomiędzy podmiotami powiązanymi należy udokumentować, podatnicy nadal mają wątpliwości, w jaki sposób organy będą ostatecznie interpretowały definicję transakcji.
MF wyszedł naprzeciw oczekiwaniom podatników i na początku kwietnia został opublikowany projekt interpretacji ogólnej w sprawie definicji transakcji kontrolowanej. Projekt ten odnosi się do problematycznych w interpretacji przepływów, jak np. wypłata dywidendy. Sam projekt na pewno należy ocenić pozytywnie, ponieważ istotne jest ujednolicenie podejścia w tym zakresie.
Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych założeń projektu. Przy czym należy zaznaczyć, że zakres interpretacji nie obejmuje zagadnienia nieodpłatnego świadczenia oraz przypisania dochodu do zakładu zagranicznego jako rodzaju transakcji kontrolowanej.
Założenia ogólne
MF skupia się na objaśnieniu poszczególnych elementów definicji transakcji kontrolowanej, tj.:
- Rzeczywiste zachowania stron,
- Działania o charakterze gospodarczym,
- Warunki działań ustalone lub narzucone w wyniku powiązań – przy czym zostało podkreślone, że warunki mogą zostać narzucone przez podmiot powiązany, który nie jest bezpośrednio stroną tej transakcji.
Łączne spełnienie ww. warunków determinuje, czy dane działanie należy uznać za transakcję kontrolowaną.
Dla każdego z tych elementów zostały przedstawione ogólne założenia, w jaki sposób należy je intepretować. Szczegółowo omówimy je dla Państwa po opublikowaniu finalnej wersji interpretacji ogólnej.
Przykłady przepływów niepodlegających obowiązkom dokumentacyjnym
Jeżeli warunki działań o charakterze gospodarczym nie są ustalone lub narzucone w wyniku powiązań, to nie można uznać, że dane działanie stanowi transakcję kontrolowaną. Dodatkowo wskazano, że nie należy uznawać warunków za ustalone lub narzucone w wyników powiązań, jeśli działanie jest determinowane przepisami prawa. W takiej sytuacji strony nie mają obiektywnie wpływu na podejmowane działania.
W projekcie interpretacji wprost wskazano, że działania takie jak wypłata dywidendy, wypłata zysku przez spółkę niebędącą osobą prawną na rzecz jej wspólników oraz dopłaty nie stanowią transakcji kontrolowanej w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.
Należy jednak pamiętać, że zawarcie umowy spółki osobowej będzie podlegało obowiązkom dokumentacyjnym i taką umowę należy zaraportować w ramach formularza TP-R. W tym zakresie zasadne wydaje się jednak doprecyzowanie, że w przypadku, jeśli umowa spółki zawierana jest pomiędzy podmiotami niepowiązanymi (brak spełnienia przesłanki narzucenia warunków w wyniku powiązań), to nie spełnia ona definicji transakcji kontrolowanej.
Podsumowując, podatnicy mogą liczyć na rozwianie wątpliwości w zakresie ww. przepływów, a organy będą związane stanowiskiem przedstawionym w ramach interpretacji ogólnej. Jeśli stanowisko zostanie utrzymane, jak również nie wystąpią niespójności z innymi objaśnieniami np. w zakresie TP-R, to zarówno samą koncepcję jak i przedstawione w nich założenia należy ocenić pozytywnie.
Część przepływów, nieobjęta interpretacją będzie jednak nadal tematem do dyskusji , zwłaszcza w kontekście oceny spełnienia trzech warunków determinujących, czy przepływ jest transakcją kontrolowaną.
Uwagi do projektu interpretacji ogólnej można zgłaszać do 30 kwietnia br. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach, w szczególności jeśli w Państwa działalności pojawiają się przepływy / działania budzące wątpliwości w kontekście spełnienia definicji transakcji kontrolowanej.