Ważny wyrok TSUE dla zagranicznych funduszy w Polsce. Mogą teraz odzyskać CIT?
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął szczególnie ważny dla funduszy zagranicznych spór dotyczący zwolnienia z CIT. Dotychczasowe brzmienie przepisów zagraniczne fundusze inwestycyjne mogą być zwolnione z CIT pod warunkiem, że są zarządzane zewnętrznie. To oznaczało, że fundusze zarządzane wewnętrznie do tej pory nie mogły skorzystać z tej ulgi. Jak tłumaczy Marek Kończak, menedżer, radca prawny w MDDP:
„Takie rozwiązanie budziło wątpliwości, czy nie jest ono sprzeczne z unijną zasadą swobody przepływu kapitału. Wątpliwości te podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który zapytał TSUE, czy polskie przepisy są zgodne z prawem UE”.
W rezultacie, Trybunał wydał wyrok korzystny dla funduszy zagranicznych. Orzekł, że wymóg zarządzania zewnętrznego jako warunek zwolnienia z CIT jest niezgodny z unijnymi zasadami, ponieważ ogranicza swobodę przepływu kapitału. Tym samym, TSUE nie zgodził się z tym, że wymóg zarządzania wewnętrznego jest odpowiednim środkiem do ochrony inwestorów.
Skutki wyroku
Ekspert wyjaśnia, że w konsekwencji wyroku fundusze, które do tej pory płaciły CIT w Polsce tylko dlatego, że były zarządzane wewnętrznie, mogą ubiegać się o zwrot wraz z odsetkami:
„Fundusze mają jednak tylko miesiąc od publikacji sentencji wyroku TSUE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej na złożenie wniosku o wznowienie postępowania. Dla otrzymania maksymalnej kwoty odsetek w tym samym terminie należałoby złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Warto więc działać szybko” – radzi Marek Kończak.
Wyrok może mieć także daleko idące skutki, czyli zmiany przepisów: „Stanowisko TSUE powinno być sygnałem dla ustawodawcy, że konieczne są zmiany w przepisach. Chodzi o to, aby uniknąć dalszych sporów i zapewnić stabilność prawną dla inwestorów zagranicznych”.
***
#WIĘCEJ na Business Insider >> https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/cit-i-fundusze-zagraniczne-nowe-mozliwosci-po-wyroku-tsue/py9766g.