W ostatni czwartek 5 listopada odbyła się X edycja Forum Cen Transferowych (dalej „FCT”).
W ramach niniejszego wpisu chcielibyśmy przedstawić Państwu podsumowanie najciekawszych kwestii, które były omawiane na wspomnianym spotkaniu.
- Statystyki dotyczące kontroli
KAS zaprezentowało statystyki dotyczące kontroli, których przedmiotem były ceny transferowe. Z zaprezentowanych statystyk wynika, że w I półroczu 2020 roku było 248 kontroli dotyczących podmiotów powiązanych (w 2019 roku takich kontroli było 353 a w 2018 zaledwie 267). To pokazuje, że transakcje z podmiotami powiązanymi są przedmiotem coraz większej liczby toczących się kontroli.
Kwota zidentyfikowanych zaległości wyniosła w I półroczu 2020 roku 226 mln PLN (w porównaniu do 459 mln PLN w 2019 roku i 218 mln PLN w 2018 roku). To pokazuje, że kontrole w zakresie cen transferowych są coraz bardziej skuteczne.
Obszary, gdzie najczęściej stwierdzane są nieprawidłowości to:
- korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych – ponad 33%,
- restrukturyzacji działalności 20%,
- sprzedaży dóbr 18%,
- świadczenia usług 15%.
Dane pokazane przez KAS potwierdzają również nasze obserwacje – coraz więcej kontroli, w ramach których bierzemy udział, dotyczy właśnie tych dwóch pierwszych obszarów.
- Prace OECD nad wytycznymi dotyczącymi skutków pandemii Covid-19 w obszarze cen transferowych
Z informacji przekazanych przez KAS wynika, że OECD intensywnie pracuje nad Wytycznymi dotyczącymi wpływu pandemii Covid 19 na ceny transferowe. Jest presja, żeby Wytyczne ukazały się przed końcem roku i jest na to duża szansa. Obszary, które mają być opisane w ramach Wytycznych COVID to m.in. : (i) sposób podejścia do pomocy publicznej vs ceny transferowe, (ii) analizy porównawcze w czasach COVID, (iii) APA w czasach COVID, (iv) siła wyższa – jak się odnieść do straty na całym łańcuchu wartości dodanej i czy podmioty o ograniczonym ryzyku mogą partycypować w tej stracie.
Polskie organy podatkowe również widzą problem, nad którym pracuje OECD, jednakże, jako że ceny transferowe są obszarem międzynarodowym, wszelkie polskie objaśnienia w tym temacie jeśli się ukażą, to będzie to na pewno dopiero pierwsze półrocze 2021 roku.
- Kolejne prace FCT
W ramach FCT powstanie kolejne 5 grup roboczych:
- Grupa nr 10 – ds. skutków pandemii Covid-19 w obszarze cen transferowych,
- Grupa nr 11 – rozwoju regulacji w zakresie cen transferowych,
- Grupa nr 12 – ds. transakcji zakładu zagranicznego i jego jednostki macierzystej,
- Grupa nr 13 – ds. trudnych do wyceny wartości niematerialnych (HTVI),
- Grupa nr 14 – ds. transakcji finansowych.
Oprócz powyższych grup, w ramach FCT pracuje już grupa zajmującą się definicją transakcji kontrolowanej.
Wszyscy z niecierpliwością czekamy na efekty powyższych prac – rekomendacje przygotowywane przez FCT stanowią bowiem cenne uwagi i praktyczne rekomendacje / rozważania, dotyczące danego problemu z zakresu cen transferowych. (wszystkie dotychczas opublikowane dokumenty FCT znajdą Państwo tu: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/dokumenty-forum-cen-transferowych/).
- Kolejne uproszczenia / zmiany legislacyjne
MF rozważa / pracuje nad wprowadzeniem do systemu prawnego różnych uproszczeń polegających m.in. na:
- rezygnacji z oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (być może forma oświadczenia będzie wymagana w formularzu TPR),
- zwolnieniu z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych transakcji refaktur,
- zwolnieniu z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych transakcji korzystających z safe harbour finansowych,
- rezygnacji z warunku potwierdzenia dokonania korekty cen transferowych w rocznym zeznaniu podatkowym,
- wydłużeniu z 7 do 14 dni obowiązku przedłożenia na żądanie organów podatkowych lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Oczywiście przedstawiciele MFu podkreślili, że fakt, że prace nad powyższymi tematami trwają nie oznacza automatycznie, że zmiany te zostaną finalnie wprowadzone. Miejmy nadzieję, że jednak wskazane uproszczenia będą dostępne dla podatników w przyszłości (pozwoli to zmniejszyć choć trochę już i tak rozbudowane obowiązki dotyczące cen transferowych).
Na koniec przedstawiono jeszcze obszary – plany legislacyjne MF na lata 2021-2023, które obejmują:
- transakcje z zagranicznym zakładem,
- restrukturyzacje biznesowe,
- wartości niematerialne i prawne,
- transakcje finansowe.
MDDP jest stałym i aktywnym uczestnikiem FCT (wspieramy FCT m.in. poprzez uczestnictwo w pracach wybranych grup roboczych), o wszystkich nowych informacjach i pracach będziemy Państwa informować na bieżąco.
Autorzy:
Magdalena Marciniak,
Magdalena Dymkowska